Varšava si připomene začátek povstání v tamním ghettu

Před 65 lety se ve Varšavě schylovalo k výbuchu povstání v židovském ghettu. V malém prostoru na okraji centra Varšavy Němci uzavřeli v roce 1940 přes 400 tisíc Židů. Většina z nich skončila ve vyhlazovacím táboře Treblinka. Ve Varšavě se dnes konají akce připomínající začátek povstání v ghettu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník ve varšavském ghettu

Památník ve varšavském ghettu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Cizinec by bez pomoci průvodce v dnešní Varšavě bývalé židovské ghetto jen těžko našel. Zničili jej už Němci, kteří pečlivě zametali stopy svých zločinů, což je mimochodem důkaz, že velmi dobře věděli, jaké zločiny páchali.

"Nejhoršími teroristy a bandity byli němečtí mladíci. To ještě nebylo gestapo. Mlátili Židy na potkání a stříhali jim brady a hledali židovské zlato. Nebyli to ale zločinci z povolání - neuměli moc loupit - bylo vidět, že pocházejí z dobrých rodin," vzpomíná na počátky života ve varšavském ghettu Marek Edelman, poslední žijící vůdce povstání. To mělo sice krátké trvání, ale velký význam - upozornilo svět na zrůdné nacistické plány.

Marek Edelman | Foto: Pavel Novák

Na místě ghetta po válce vzniklo obyčejné panelové sídliště. Až letos k 65. výročí začátku povstání nechala varšavská radnice umístit po městě tabulky, které připomínají, kde byly hranice ghetta.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme