Varšava žije na bombách, upozorňuje pracovník místního muzea

V posledních týdnech se v Polsku množí nálezy nevybuchlé munice z dob druhé světové války. Možná se ptáte, proč právě teď - více než 60 let po válce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava

Varšava | Foto: cs.wikipedia.org

Ekonomický vzestup Polska s sebou nese i prudký rozvoj stavebnictví. Všude se teď něco buduje, opravuje nebo přestavuje a pyrotechnici mají plné ruce práce.

Na školním hřišti V. varšavského gymnázia našli tento týden 35 nevybuchlých granátů. Nebezpečná munice se skrývala tři metry pod povrchem a asi by tam zůstala navěky, kdyby se škola nerozhodla postavit na hřišti sportovní halu. Výsledkem byl nález munice a noční evakuace stovek obyvatel okolních domů.

"Bydlím tady od 79. roku a ještě nikdy jsem nic podobného nezažila," říká jedna z obyvatelek této čtvrti. Není divu, střely jsou totiž mnohem staršího data.

"Dá se říci, že celá Varšava žije na bombách. Budeme je nacházet za pět i deset let," upozorňuje Stanislaw Maliszewski z varšavského muzea. Granáty pod školním hřištěm jsou ruské výroby. Na konci války tady měla Rudá armáda své dělostřelecké pozice a při odchodu na munici zapomněla.

Pyrotechnici dodávají, že celá tato čtvrť v centru Varšavy je bez nadsázky výbušná. Za války tady bylo obrovské židovské ghetto a když Němci všechny jeho obyvatele poslali do vyhlazovacích táborů, dům po domu vyhodili do vzduchu. Jedenáct minometných granátů našli tento týden také v Gdaňsku. Prakticky každý měsíc přicházejí podobné zprávy například z Kolobrzegu nebo z Wroclavi. Bývalá Pevnost Breslau dnes připomíná jedno velké staveniště.

"Od začátku stavby jsme vykopali 126 bomb. Nejdřív jsme se všichni báli, ale teď už to bereme jako součást naší práce," říká Piotr Zatycki ze stavební firmy.

Munice z druhé světové války minulý týden zasáhla i do politického života. Zedníci našli nevybuchlou střelu ve stropě nad kanceláří nového polského premiéra a Donald Tusk musel křeslo, o které v říjnu tolik bojoval, velmi rychle opustit.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme