Varšavská demontrace gayů a lesbiček se změnila v politický protest

Potyčkami s policií skončil ve Varšavě nepovolený Pochod rovnoprávnosti. Původní demontrace za práva gayů a lesbiček se změnila v politický protest proti krajiní pravici a náboženským fanatiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zásah proti příznivci strany Polská mládež | Zdroj: ČTK

Ke gayům a lesbám se připojilo mnoho obyčejných Varšavanů i cizinci. Pobouřilo je, že primátor Varšavy a prezidentský kandidát Lech Kaczyński pochod nepovolil a jeho předvolební spoty jsou otevřeně nepřátelské vůči sexuálním menšinám. Průvodu ulicemi Varšavy se nakonec zúčastnilo několik tisíc lidí.

"Zdá se mi to tak samozřejmé, že ani nevím, co k tomu říci. Jsem tady, abych bránila demokracii, rovnoprávnost a toleranci," řekla Českému rozhlasu jedna z účastnic pochodu. Hloučky nakrátko ostříhaných mladíků na chodnících ale byly jiného názoru.

"Proč je nenávidím? Protože jsou to buzeranti. Když si to dva chlapi dělají navzájem, to přece není normální," soudí jeden z odpůrců pochodu rovnoprávnosti.

Polská katolická mládež se pak snažila pochodu fyzicky zabránit. Policisté museli použít donucovací prostředky, aby silnice uvolnili.

Radikální katolíci čekali na účastníky pochodu před palácem kultury, kde se strhla malá bitva. Vzduchem létaly kameny, vejce i nadávky. Policie použila obušky a několik nejagresivnějších osob zadržela.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme