Varšavská zoo se připravuje na fanoušky fotbalového EURA. Zvířata jsou v nebezpečí

Polsko finišuje v přípravách na fotbalové mistrovství Evropy. Dodělávají se nádraží, letiště a především dálnice. Nečekaně ale organizátoři ve Varšavě odhalili nový problém, který se týká zvířat. Konkrétně těch, které žijí v zoologické zahradě. Může jim totiž ublížit hluk fotbalových fanoušků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerstvě narozené mládě žirafy | Foto: ZOO Ostrava, Pavel Vlček

Šampionát začíná už za tři týdny, ale problém se zvířaty v zoologických zahradách se řeší až nyní. Může za to tragický případ, který se stal v Lodži. Do místní zoologické zahrady se totiž v noci vloupali zloději. Zničili informační cedule, převrátili několik laviček a popelnic. Vše se odehrálo nedaleko pavilonu žiraf. Noční řádění vandalů tamní zvířata tak vystresovalo, že dvě žirafy uhynuly. Pitva prokázala, že dostaly infarkt.

Vedení varšavské zoo, která leží jen několik set metrů od národního stadionu, si poté uvědomilo možná rizika. Mezi stadionem a zahradou navíc není žádná zástavba, která by hluk fanoušků tlumila. Stadion je nově postavený, zvířata tedy nejsou na žádný rámus zvyklá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nečekaných problémech spojených s EUREM 2012 mluvil na Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška

Ve varšavské zoo budou mít tedy v době konání šampionátu pohotovost, hlavně večer a v noci, skoro všichni zaměstnanci, především ošetřovatelé, na které jsou zvířata zvyklá. Nocovat bude v zoo také celé vedení, aby případně co nejrychleji řešilo nějakou mimořádnou situaci.

Zvířata se nemohou stěhovat jinam, protože by to pro ně představovalo taktéž veliký stres. Zvažuje se ale, že by mohly být některé pavilony ještě na poslední chvíli vybaveny speciální zvukovou izolací.

Okolo zoo budou především v noci hlídkovat policisté a případné slavící fanoušky budou odklánět do jiných částí města.

Petr Vavrouška, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme