Varšavské feministky demonstrovaly za práva žen a za povolení potratů

Centrem polské metropole Varšavy prošla demonstrace feministek bojujících za rovnoprávnost pohlaví. K demonstraci svých názorů si feministky záměrně vybraly 8. březen jako Mezinárodní den žen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace za práva žen | Foto: Pavel Novák

V centru Varšavy se sešlo několik stovek zastánců a zastánkyň rovnoprávného postavení mužů a žen ve společnosti a také členů organizací homosexuálů. Dávali najevo svou nespokojenost s diskriminací žen a netolerancí společnosti vůči menšinám jinak sexuálně orientovaných osob. Jedním z nejmarkantnějších projevů diskriminace polských žen je restriktivní zákon o interrupcích. Řekla Českému rozhlasu předsedkyně Federace pro otázky žen a plánování rodiny Wanda Novicka.

Pokojný průvod městem se pokusila narušit skupina asi 50 příslušníků ultrakatolické mládeže. Na demonstranty pokřikovali hesla jako Velké katolické Polsko, Lesbičky patří do koncentráku, nebo Hloupí úchyláci. Demonstranti se jimi ale nenechali vyprovokovat.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme