Varšavský soud rozdával tresty upláceným vojákům

Vojenský obvodní soud ve Varšavě vynesl rozsudky u prvních sedmi osob obviněných z přijímání úplatků při zakázkách v Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stráž u paláce | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Prvních sedm ze čtrnácti obviněných dostalo nízké tresty - od jednoho a půl do dvou a půl roku s odkladem. Přiznali se, že falšovali výsledky veřejných soutěží a od iráckých podnikatelů za to brali peníze. Hájili se tím, že v arabském světě je desetiprocentní provize běžnou součástí obchodní kultury. Podle obžaloby takto získali tři čtvrtě milionu dolarů.

Policisté korupci odhalili náhodou: při prohlídce zavazadel dvou vojáků vracejících se z Iráku našli sumu několika desítek tisíc dolarů, které si vojáci za svůj pobyt v Iráku nemohli vydělat. Podíl na takzvané bakšišové aféře ale popírá velitel civilně-vojenské skupiny Mariusz S. Podle jeho verze peníze, které dostal, pocházely od polské vojenské rozvědky a byly určeny na zvláštní účely. Podobná praxe prý fungovala i v Kosovu.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme