Váš odchod z EU by nás vážně poškodil, vzkazují Británii její nejbližší spojenci

Blízcí spojenci Velké Británie - Irsko a hlavně Spojené státy - vzkazují britské vládě: „Neodcházejte z Evropské unie." Londýn si totiž pohrává s myšlenkou vypsat referendum o setrvání v sedmadvacítce. Nelíbí se mu totiž užší politická integrace EU. Britský premiér David Cameron má v příštích dnech pronést dlouho očekávaný projev o dalším směřování své země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron na sjezdu konzervativců v Birminghamu, 10. října 2012 | Zdroj: Reuters

„Pro naši zemi by bylo katastrofou, pokud bychom Británii dovolili opustit Evropskou unii,“ řekl jednoznačně irský premiér Enda Kenny.

S podobným varováním přijel do Londýna také vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí Philip Gordon. Podle něj je v zájmu Washingtonu ‚slyšet uvnitř EU silný britský hlas‘. Strach prý mají i vlivní američtí byznysmeni.

Davida Camerona tlačí k vypsání referenda vnitropolitická situace. Premiér doufá, že by Británie mohla z Bruselu získat zpět některé pravomoci během případných změn v unijních smlouvách.

Tyto představy ale v posledních hodinách rozmetal evropský prezident Herman van Rompuy. Podle něj něco takového nepřichází minimálně do konce roku 2014 v úvahu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme