Vasil Biľak platil za jednoho z nejtvrdších komunistů. Jeho pomník někdo rozbil kladivem

Ve slovenské Krajné Bystré někdo znovu poničil pomník Vasila Biľaka. Jeden z hlavním představitelů komunistického režimu by právě dnes oslavil sté narozeniny. Vasil Biľak platil za jednoho z nejtvrdších komunistů normalizační éry. Podepsal i takzvaný zvací dopis, který vyzýval vojska Varšavské smlouvy k invazi do Československa.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vasil Biľak (vlevo) při setkání s Nicolaem Ceauşescem v roce 1977

Vasil Biľak (vlevo) při setkání s Nicolaem Ceauşescem v roce 1977 | Foto: Romanian Communism Online Photo Collection | Zdroj: Public domain

„Je nesmrtelnou zásluhou Vladimira Iljiče Lenina, že očistil revoluční učení dělnické třídy od bahna oportunismu a obhájil životuschopné ideje marxismu,“ uvedl v roce 1971 Bilak.

Slovům, která pronesl jako člen předsednictva UV KSČ, věřil Vasil Bilak až do své smrti. Jen tři roky pedtím spolu se připojil k dalším čtyřem signatářům dopisu, který vyzýval k takzvanému pražskému jaru. A údajně byl právě on tím, kdo list nejvyššímu sovětskému představiteli Leonidu Brežněvovi předával, i když to sám Bilak popíral.

Politolog Juraj Marušiak Radiožurnálu sdělil, že se proto dnes jméno Bilak začíná na Slovensku používat jako synonymum ke zrádci: „Ten, který byl zodpovědný za sovětskou invanzi, pád Dubčeka v konečném důsledku, takže slovo Bilak se začíná používat na takový symbol zla, až démonického, nebo zrady.“

To se mu snažili někteří Slováci připomínat i dlouho po pádu komunismu. Před pěti lety před jeho domem v Bratislavě uspořádali demonstraci a opoziční poslanec Alojz Hlina tehdy ještě žijícímu Bilakovi nechal k narozeninám postavit před dům tank, aby prý pochopil, jaké to je, když se vzbudíte a pod okny vám nečekaně stojí vojenská technika.

Projev Vasila Bilaka začíná v 3. minutě a 50. vteřině.

To ale nic nezměnilo na tom, že Bilak zůstával sovětské ideologii věrný, a z veřejnosti se po pádu železné opony zcela nestáhl.

„Stále tady vyvolával pozornost, udržoval kontakty i s komunistickou stranou a pro část těchto komunistů, dokonce na čas i pro mladé komunisty, se stal jakousi morální politickou autoritou,“ říká Marušiak Radiožurnálu.

Po jeho smrti mu komunistická strana odhalila v Krajné Bystré pomník. Doprovázelo to společenskou debatu, zda si komunističtí pohlaváři takovou poctu zaslouží. A proto se stal často terčem aktivistů.

Jen několik hodin po uvedení ho třeba dva výtvarníci natřeli načerveno, tento týden neznámí vandalové rozbili kladivem jeho mramorovou desku, právě u ní se má dnes konat v Krajné Bystré vzpomínková akce komunistů na bývalého vysokého funkcionáře Vasila Bilaka.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme