Vatikán uzavřel s Pekingem předběžnou dohodu o jmenování čínských biskupů

Vatikán oznámil, že s Čínou podepsal prozatímní dohodu o jmenování biskupů v této asijské zemi. Význam dokumentu označuje Vatikán podle agentury Reuters jako pastorační a ne politický, věří také v prohloubení bilaterální spolupráce. Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení sdělilo, že Peking a Vatikán podepsaly dohodu, která povede k udržení a zlepšení vazeb.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež má podle dohody právo o jmenování čínských biskupů rozhodovat. | Foto: Reuters

Dohoda byla podepsána v Pekingu a informace o tom Vatikán zveřejnil v době, kdy papež František zahájil čtyřdenní návštěvu pobaltských republik. V sobotu přiletěl do Litvy, následně navštíví Lotyšsko a Estonsko.

Vatikánské prohlášení se podle Reuters nezmiňuje o Tchaj-wanu, který Peking považuje za svou vzbouřenou provincii a který Vatikán jako jediný evropský stát diplomaticky plně uznává.

Vatikánu se nelíbí, že Číňané naklonovali opici. Obává se 'mánie vědců po všemohoucnosti'

Číst článek

Vztahy mezi Vatikánem a Pekingem byly dlouho napjaté kvůli sporu, kdo může v Číně jmenovat biskupy. Peking nejprve v roce 1951 přerušil s Vatikánem diplomatické styky a mnoho čínských katolíků se za vlády Mao Ce-tunga stáhlo do podzemní církve. Veřejně začali praktikovat svou víru až v 80. letech, kdy začalo být náboženství v Číně znovu tolerováno.

Většina z více než 12 milionů čínských katolíků ovšem spadá do oficiálního Čínského sdružení vlasteneckých katolíků (CPCA), jež v roce 1957 založila komunistická strana. Podzemní církev uznává jako nejvyšší autoritu papeže, kdežto čínská státní katolická církev se odmítá Vatikánu podřídit. Každá ze stran jmenuje vlastní biskupy.

Papež podle dříve zveřejněných informací bude mít právo o jmenování čínských biskupů rozhodovat. Pekingu zase dohoda s Vatikánem umožní větší kontrolu nad podzemní církví.

V rámci dohody podle prohlášení Vatikánu uznal papež sedm biskupů, které jmenoval čínský režim. František věří, že ujednání umožní zahojit rány z minulosti a povede k plnému sjednocení katolické církve v Číně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme