Vatikán je bez papeže. Benedikt XVI. odletěl do letního sídla Castel Gandolfo

Odstupující papež Benedikt XVI. odletěl dnes krátce po 17. hodině vrtulníkem z Vatikánu do letního sídla papežů Castel Gandolfo. Tam setrvá do dubna, poté se uchýlí do vatikánského kláštera Mater Ecclesiae.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. naposledy požehnal věřícím z balkónu letní residence v Castel Gandolfo

Papež Benedikt XVI. naposledy požehnal věřícím z balkónu letní residence v Castel Gandolfo | Zdroj: Reuters

Nejen Vatikán, ale celý Řím se s papežem loučil zvoněním všech zvonů.

Odlet papeže sledovalo na velkoplošných obrazovkách velké množství lidí, někteří měli v očích slzy a neskrývali dojetí.

Z okna letního sídla dnes večer Benedikt XVI. naposledy požehnal věřícím. Ještě předtím se ve Vatikánu krátce rozloučil s kardinály.

„Poděkoval všem za podporu a spolupráci i s tím ujištěním, že se necítil v tomto úřadu osamocen, a pak dal spontánní slib, že od okamžiku své rezignace nebude do ničeho zasahovat, ale bude se věnovat modlitbě a studijní práci, a přesto nebude zapomínat na odpovědnost, kterou na sebe přijal, že se bude za církev modlit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl kardinál, arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka

„Poznal mě a vyřídil pozdrav všem přátelům a věrným do České republiky,“ popsal Radiožurnálu kardinál, arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka. Bude mezi těmi, kteří vyberou nového papeže. Koho bude volit, zatím neví.

Někteří kardinálové před Benediktem XVI. poklekli, jiní pak děkovali. „Já jsem děkoval papeži za těch osm let, vyslovil jsem respekt k tomuto kroku a on se potom usmál a říkal: ‚Takže na ten Velehrad to nebude,‘ “ svěřil se další český kardinál Miloslav Vlk.

Papež se se svými příznivci rozloučil na Twitteru | Foto: Twitter

Pontifikát Benedikta XVI. skončí ve 20 hodin, a církev tak bude dočasně bez vedení. Do zvolení nového papeže ji povede kardinál komoří a vatikánský státní sekretář Tarcisio Bertone. Sám Benedikt XVI. v této souvislosti už slíbil svému budoucímu nástupci bezpodmínečnou úctu a poslušnost.

V Římě vrcholí přípravy na konkláve, která zvolí nového papeže

Číst článek

V historii římskokatolické církve je to poprvé od roku 1294, kdy Svatý otec dobrovolně rezignoval. O volbě příštího papeže začne kolegium kardinálů jednat už zítra. Konkláve se v březnu zúčastní nanejvýš 115 kardinálů. Očekává se, že novou hlavu církve zvolí do začátku Velikonoc.

Benedikt XVI. se uchýlí do kláštera, který založil jeho předchůdce

Číst článek

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme