Vatikán obžaloval deset lidí ze zpronevěry, podvodů nebo zneužití úřadu. Obžalovaný je i kardinál Becciu

Před vatikánským soudem stane koncem měsíce desítka lidí, včetně kardinála Angela Becciua, kteří jsou obžalováni ze zpronevěry vatikánských financí, praní špinavých peněz, podvodů, vydírání či zneužití úřadu. Kauza vyšetřovaná od roku 2019 se týká mimo jiné nákupu luxusní nemovitosti v Londýně. Proces začne 27. července, informovala v sobotu agentura ANSA.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vatikánský kardinál Angelo Becciu | Foto: Guglielmo Mangiapane | Zdroj: Reuters

Třiasedmdesátiletý Becciu je podle agentury Reuters nejvýše postaveným vatikánským úředníkem obžalovaným z finančních trestných činů. Viněn je mimo jiné ze zpronevěry a zneužití úřadu. Těchto činů se měl dopustit jako náměstek vatikánského státního sekretáře (de facto předsedy vlády), jímž byl od roku 2011 do roku 2018.

Becciu, který obvinění odmítá, loni v září rezignoval na všechny své funkce. Vzdal se úřadu prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení a také svých kardinálských pravomocí. To mimo jiné znamená, že se nemůže účastnit konkláve, které volí nového papeže.

Ze zpronevěry byla obviněna také Becciuova někdejší spolupracovnice Cecilia Marognaová, která pochází stejně jako Becciu z italské Sardinie.

Mezi obžalovanými je i bývalý ředitel vatikánského úřadu pro kontrolu finančních operací (AIF) Tommaso di Ruzza či švýcarský právník René Brülhart, který byl prvním předsedou správní rady AIF po založení tohoto orgánu v roce 2010.

Z vydírání jsou v této kauze navíc obviněni Gianlugi Torzi, který měl mimo jiné pomoci zprostředkovat nabytí nemovitosti v Londýně, a Enrico Crasso, který dlouhá léta pracoval jako broker pro Vatikán, uvádí se na stránkách zpravodajského serveru Vatican News.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme