Vatikán kvůli uniklým dokumentům pošle před soud papežova sluhu

Papežův bývalý majordomus Paolo Gabriele předával informace italským novinářům o soukromí Svatého otce. Dnes se k tomu přiznal. Od začátku panovalo podezření, že Gabriele měl komplice. Vyšetřovatelé nyní obvinili také programového analytika vatikánského sekretariátu Claudia Sciarpellettiho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papežův bývalý majordomus Paolo Gabriele | Zdroj: Reuters

Gabriele je od května ve vazbě. Teď se bude ze svých činů zodpovídat před soudem, a to podle vatikánského práva. Za loupež mu hrozí až 6 let vězení.

Podle nejnovějších informací našli vyšetřovatelé v bytě komorníka také šek na 100.000 eur vystavený na jméno papeže Benedikta XIV., kus ryzího zlata a překlad starověkého eposu od Hanibala Cara z roku 1581. Oba předměty dostal papež jako dar. Obviněný se hájí tím, že všude v církvi viděl zlo a korupci.

Skandál odhalil uvnitř Vatikánu intriky a boje o moc. Spekuluje se proto o tom, že hlavní osoby aféry stojí ve vatikánské hierarchii mnohem výš. Církevní hodnostáři se už týdny marně snaží minimalizovat škody na mediálním obrazu Vatikánu a důrazně odmítají množící se spekulace v duchu knih Davida Brauna.

Adéla Havránková, Michaela Vydrová, Lucie Chvojková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme