Dělníci ve Vatikánu našli lidské kosti. Můžou patřit dívkám, které zmizely před 35 lety

Ve Vatikánu se našly lidské kosti. Policie hledá i možnou spojitost se záhadným zmizením dcery služebníka papeže Jana Pavla II. Emanuely Orlandiové v roce 1983, uvedla ve středu agentura APA. Kosti našli dělníci v pátek při renovaci jedné z budov diplomatického zastoupení Vatikánu v Římě. Vatikán sdělil, že se kosti nyní zkoumájí.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bazilika svatého Petra ve Vatikánu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Krčmová | Zdroj: Český rozhlas

Vyšetřovatelé chtějí především zjistit, zda DNA odpovídá DNA dvou dívek, které zmizely v Římě v roce 1983 - kromě Orlandiové je od té doby nezvěstná i Mirella Gregoriová.

‚Zneužívání nebude tolerováno.‘ Papež František chce vyšetřit, zda Vatikán nepřehlížel varovné zprávy

Číst článek

Podle jedné z teorií unesli Orlandiovou 22. června 1983 členové zločinecké organizace s cílem vyvinout tlak na vatikánské představitele, aby vrátili vypůjčené peníze.

Jiná teorie tvrdí, že dívka byla unesena s cílem přimět Itálii k propuštění tureckého teroristy Mehmeta Aliho Agcy, který v roce 1981 na vatikánském Svatopetrském náměstí vážně postřelil tehdejšího papeže Jana Pavla II.

Agca, jenž patřil k turecké krajně pravicové skupině Šedí vlci, byl v Itálii odsouzen k doživotnímu vězení, ale v roce 2000 mu italský prezident Carlo Azeglio Ciampi na papežovu žádost udělil milost. Agca si poté odpykával v Turecku trest za vraždu levicového novináře z roku 1979 a dvě bankovní loupeže. Propuštěn byl v lednu 2011.

Mirella Gregoriová zmizela v roce 1983, 40 dní před Orlandiovou. Vyšetřovatelé tehdy nevylučovali, že oba případy spolu souvisí.

Emanuelin bratr Pietro viní Vatikán z pokusu o zatajování skutečností. Oficiálně nejsou o osudu Orlandiové známy žádné konkrétní informace.

Právní zástupkyně rodiny Laura Sgróová vyzvala vyšetřovatele, aby podali vysvětlení. „Chceme vědět, jak byly kosti nalezeny a proč je tento nález dáván do souvislosti se zmizením Emanuely Orlandiové nebo Mirelly Gregoriové,“ prohlásila právnička.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme