Branou do Vatikánu večer projel autem zřejmě psychicky nemocný muž. Policie ho okamžitě zatkla

Pravděpodobně psychicky nemocný muž ve čtvrtek večer vjel autem na nádvoří Apoštolského paláce ve Vatikánu, okamžitě poté jej zatkla policie. Informovala o tom v noci na pátek agentura AP s odvoláním na oznámení Vatikánu. Papež František nebyl v ohrožení, jeho byt se nachází na opačné straně vatikánského komplexu.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vatikán (ilustrační snímek).

Incident se stal krátce po osmé večer. Podle AP papež v té době obvykle večeří. Vatikán uvedl, že vzápětí se rozezněl alarm a zavřela se brána v místě, kde papež bydlí | Zdroj: Reuters

Vatikánská ostraha vystřelila na přední kola auta, když se blížilo k bráně. Přesto se v něm asi čtyřicetiletému muži podařilo projet na nádvoří, kde byl okamžitě zatčen. Podle Vatikánu muž trpí „vážnou psychickou poruchou“.

Incident se stal krátce po osmé večer. Podle AP papež v té době obvykle večeří. Vatikán uvedl, že vzápětí se rozezněl alarm a zavřela se brána v místě, kde papež bydlí.

An inadequate man rammed a gate with a car and drove into the territory of the #Vatican. The Swiss Guard opened fire on the wheels.

The driver was arrested. He was under the influence of alcohol or other drugs.

09:12 – 19. 05. 2023

21 235

V Apoštolském paláci, na jehož nádvoří auto vjelo, je mimo jiné Vatikánská knihovna, kanceláře, Vatikánská muzea či papežské apartmá, v něm ale současný papež v roce 2013 po zahájení svého pontifikátu bydlet odmítl a místo toho žije ve skromném bytě v Domě svaté Marty.

Veřejnost má do Vatikánu přístup přes den, například do Svatopetrské baziliky či Vatikánských muzeí, mohou tam rovněž lidé s receptem do vatikánské lékárny. Do řady budov se ale smí jen s příslušným povolením.

Čtvrteční incident je neobvyklý, uvedla AP. Připomněla ale také případ z konce prosince 2009, kdy začátek půlnoční mše na Štědrý den narušila zřejmě psychicky nemocná žena.

Ta překonala bezpečnostní zábrany a tehdejšího papeže Benedikta XVI. kráčejícího k oltáři srazila k zemi. Papež při incidentu neutrpěl žádné zranění a mši v pořádku odsloužil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme