První setkání papeže s hlavou čínského státu? Vatikán naznačil možnou schůzku tento týden

Papež František je ochoten se setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem u příležitosti jeho oficiální návštěvy v Itálii tento týden. Jednalo by se o vůbec první setkání papeže s hlavou čínského státu. Na přípravě schůzky údajně pracují prostředníci, dosud ji však ani jedna strana nepotvrdila. Si zahájí svou třídenní návštěvu Itálie ve čtvrtek 21. března.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František během poselství Urbi et orbi

Papež František během poselství Urbi et orbi | Zdroj: Reuters

S odvoláním na několik vatikánských zdrojů o tom informovala agentura Reuters. Komunistická Čína přerušila diplomatické styky s Vatikánem v roce 1951 kvůli obavám z působení nezávislé církve na svém území. Loni v září podepsal Vatikán průlomovou dohodu s čínskou vládou, podle níž bude papež moci jmenovat čínské biskupy, pokud je vládnoucí komunistická strana předem schválí. Strany se rovněž usnesly na zlepšování vzájemných vztahů a přímém dialogu. Oficiální styky ale dosud navázány nebyly.

Nevěřil jsem tomu. Zaplatil jsem jen deset dolarů, říká Čech, který vyhrál papežovo lamborghini

Číst článek

„Svatý stolec (nechová) nedůvěru či nepřátelství k žádné zemi,“ napsal státní sekretář kardinál Pietro Parolin v předmluvě nové knihy o Číně, která má vyjít v úterý. Parolin, který stojí ve vatikánské hierarchii hned za papežem, řekl, že práci katolické církve v Číně „nelze oddělit od respektu, úcty a důvěry vůči čínským lidem a jejich legitimním státním úřadům.“ Podle Reuters se jedná o další pokus Vatikánu rozptýlit obavy Pekingu z ohrožování jeho moci.

Při návštěvách hlav států v Římě je obvyklé, že se setkají také s papežem. Podle zdroje z Vatikánu by tento bod mohl být zařazen do programu Siovy návštěvy „na poslední chvíli“. Podle vatikánského mluvčího se schůzkou papež zatím nepočítá. Nepotvrdil ji ani mluvčí ministerstva zahraničí Číny Keng Šuang. Dodal však, že se Čína upřímně snaží zlepšit vztahy s Vatikánem a s tímto cílem vyvíjí vytrvalé úsilí.

Hra o Tchaj-wan

Zářijová smlouva, jež se připravovala více než deset let, udělila Vatikánu dlouho požadované právo vybírat a jmenovat biskupy. Kritici, zvláště v konzervativních katolických kruzích, ji však označili kapitulaci církve před komunistickou vládou.

Přibližně 12 milionů katolíků v Číně je rozděleno na podzemní církev, která přísahá věrnost Vatikánu, a Katolické vlastenecké sdružení, na nějž přímo dohlíží čínský stát. Po zářijové dohodě již papeže uznávají obě strany.

Mnozí analytici považují dohodu o jmenování biskupů za předzvěst oficiálního navázání diplomatických styků. Požadavkem Pekingu je ale také přerušení styků Vatikánu s Tchaj-wanem, který Čína považuje za svou odštěpeneckou provincii. Vatikán je posledním evropským státem, který nezávislost této ostrovní země uznává.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme