‚Zástupkyně ministra zahraničí.‘ Papež poprvé jmenoval ženu do vysoké funkce ve Vatikánu

Papež František ve středu jmenoval první ženu do vysoké funkce ve státním sekretariátu Vatikánu. Italská právnička Francesca Di Giovanniová bude nově zastávat funkci náměstkyně pro vztahy Vatikánu s ostatními státy, což agentura Reuters přirovnala k zástupkyni ministra zahraničí. Je to nově zřízená funkce v sekci pro vztahy Vatikánu s ostatními státy, která bude mít nyní dva náměstky.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

„Je to poprvé, co žena získala manažerskou pozici ve státním sekretariátu,“ řekla ve středu serveru Vatican News šestašedesátiletá Di Giovanniová, která se specializuje na mezinárodní právo a lidská práva. Své jmenování označila za „bezprecedentní“ krok a za známku toho, že papež věnuje větší pozornost postavení žen v římskokatolické církvi.

Jsou zdrojem života, přesto jsou neustále uráženy a bity, odsoudil papež František násilí na ženách

Číst článek

Di Giovanniová pracuje v sekci vztahů Vatikánu s ostatními státy od roku 1993, dosud se věnovala mimo jiné migrační a uprchlické problematice, mezinárodnímu humanitárnímu právu, postavení žen či duševnímu vlastnictví.

Na starost bude mít nová náměstkyně multilaterální vztahy, což podle ní znamená vztahy s mezivládními organizacemi či vícestranné smlouvy. Její kolega Miroslaw Wachowski, který je náměstkem v sekci vztahů Vatikánu s ostatními státy od loňského října, se bude primárně zabývat vztahy bilaterálními.

Podle agentury Reuters měly dosud nejvyšší funkce ve Vatikánu italská historička Barbara Jattaová, která je od roku 2016 šéfkou Vatikánských muzeí, a brazilská novinářka Cristiane Murrayová, kterou papež František loni jmenoval zástupkyní ředitele vatikánské tiskové kanceláře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme