Svatopetrské náměstí ve Vatikánu se po dlouhé době otevřelo, papež promluvil k desítkám lidí

Na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu se u příležitosti tradičního vystoupení papeže Františka v neděli po třech měsících vrátili věřící. Náměstí bylo pro veřejnost uzavřené kvůli šíření koronaviru, jež Itálii tvrdě zasáhl. Informovala o tom agentura Reuters.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež po dlouhé době promluvil k věřícím na Svatopetrském náměstí

Papež po dlouhé době promluvil k věřícím na Svatopetrském náměstí | Zdroj: Reuters

Na náměstí, které se veřejnosti spolu s Bazilikou svatého Petra znovuotevřelo v pondělí, se k nedělnímu poselství shromáždilo pouze několik desítek věřících. Lidé mezi sebou dodržovali bezpečné rozestupy a ústa a nos jim zakrývaly roušky. Před koronavirovou krizí se na pravém břehu Tibery scházely každou neděli desítky tisíc lidí.

Můžeme být zasaženi ještě horším virem, totiž sobeckou lhostejností, varoval papež František

Číst článek

Papež František k věřícím promluvil ze své knihovny, jeho vystoupení na náměstí promítaly velkoplošné obrazovky, lidé ho mohli sledovat také na internetu. Shromážděným pak hlava katolické církve mlčky požehnala z okna. V posledních třech měsících papež symbolicky žehnal prázdnému náměstí.

V neděli uplynulo pět let od Františkovy encykliky Laudato si' (Pochválen buď), která se zabývá ochranou životního prostředí. V návaznosti na poselství encykliky katolíky hlava jejich církve nyní vyzvala, aby se v následujících 12 měsících zamysleli nad životním prostředím, jeho lepší ochranou a jak pomoci těm, na které nejvíc dopadá klimatická změna.

Papež rovněž poslal zvláštní pozdravy katolíkům na pevninskou Čínu, kteří v neděli slaví národní svátek. Činnost náboženských organizací musí v komunistické Číně schválit státní úřady, což vedlo k dlouholetému sporu s Vatikánem. V září 2018 však Vatikán s čínskou vládou podepsal průlomovou dohodu, podle níž může papež jmenovat čínské biskupy.

Kritici, zvláště v konzervativních katolických kruzích, nicméně dohodu mezi Vatikánem a Pekingem označují za kapitulaci církve před komunistickou vládou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme