Vatikán pozval čínského zástupce na konferenci proti obchodu s orgány. Ochránci lidských práv protestují

Lékaři a církev jednají ve Vatikánu o tom, jak zastavit mezinárodní obchod s lidskými orgány. A velký rozruch vyvolala účast bývalého čínského ministra zdravotnictví. Lidskoprávní organizace obviňují Čínu z toho, že transplantuje orgány nedobrovolně odebrané odsouzeným.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vatikán (ilustrační snímek).

Vatikán (ilustrační snímek). | Zdroj: Reuters

Čína je už déle než 20 let považována za zemi, kde lékaři ve specializovaných centrech provádějí několik tisíc transplantací ročně. Například Amnesty International odhaduje, že jde o tři až sedm tisíc zákroků ročně.

Orgány údajně Čína odebírá lidem, kteří jsou pravomocně odsouzeni k trestu smrti. Tito lidé přitom v naprosté většině s odběrem orgánů nesouhlasí.

Hrají o minuty. Transplantaci orgánů v IKEMu předchází stovky telefonátů koordinátorů

Číst článek

Čína na tato závažná obvinění dlouho nereagovala, poté podobné praktiky popírala. Až v roce 2015 tehdejší čínský ministr zdravotnictví připustil, že se něco takového mohlo dít, ale právě od roku 2015 prý platí zákon, který zakazuje nedobrovolné odebírání orgánů.

Přesto lidskoprávním organizacím vadí, že se bývalý čínský ministr zdravotnictví stal čestným hostem vatikánské konference. Organizace jako například Amnesty International totiž Číně nevěří. Podle nich jde o příliš velký byznys, ve kterém se točí desítky milionů dolarů. Proto se Peking podle nich nebude chtít těchto obchodů vzdát.

Pozvání Vatikánu organizace na ochranu lidských práv vnímají spíš jako snahu zlepšit špatné vztahy mezi Vatikánem a Čínskou lidovou republikou, které panují už od 50. let.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme