Vatikán se ostře ohradil proti kritikům papeže v Jeruzalémě

Návštěva papeže v Izraeli dostává vyhrocenou podobu. Vatikán se ohradil proti kritice, které Benedikt XVI. čelí v izraelském tisku a od některých rabínů. Nelíbí se jim, že nevyjádřil lítost nad oběťmi holocaustu a že nekritizuje křesťanský antisemitismus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Benedikt XVI. v Jeruzalémě | Foto: ČTK

Třeba významný rabín Meir Lau si všiml, že papež při návštěvě památníku holocaustu mluvil o "milionech" obětí a nikoli o "šesti milionech", hovořil o "zabíjení" Židů a nikoli o jejich "vyvražďování". Navíc německý klerik výslovně neřekl, že za holocaustem stáli Němci.

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi ale tvrdí, že kritici byli na papeže připraveni, ještě než projev zazněl. Připomněl, že o šest milionech obětí papež mluvil hned po příletu do Izraele a že o původcích holocaustu i o boji proti antisemitismu se vyslovil už mnohokrát v minulosti.

Lombardi také prohlásil, že papež nikdy nebyl v Hitlerjugend, ale byl jen jako mladík nedobrovolně odveden do Wehrmachtu.

O blízkovýchodní cestě papeže si přečtěte také:
Papež předčasně odešel ze setkání s muslimy a židy v Jeruzalémě
Papež Benedikt XVI. zahájil pětidenní návštěvu Izraele
Izrael se obává atentátu na papeže ze strany židovských extremistů
Papež vyzval na hoře Nebo k usmíření mezi židy a křesťany
Papež zahájil ostře sledovanou cestu do Svaté země

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme