Vatikán spouští nové internetové stránky

Katolická církev je obecně považována za velmi konzervativní instituci, oddanou především tradici. Je ale pravdou, že neztrácí kontakt se světem a moderními informačními technologiemi. Po představení katolického vyhledávače Cathoogle a spuštění vlastního kanálu na YouTube dnes Vatikán zahájí provoz vlastního internetového informačního portálu news.va. Jako první prý stránku použije Benedikt XVI. Ten už komunikuje přes Youtube a Twitter.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové internetové stránky Vatikánu jsou uzpůsobeny i pro zobrazování v tabletu | Zdroj: Reuters

„Ve skutečnosti má Vatikán své stránky na Internetu už hodně dlouho. Od roku 1985. Tehdy k nim dal podnět Jan Pavel II. Zakládala je žena, americká řeholnice Judith Zoebelein. Naleznete na nich většinou informace související s náboženskou tématikou, jako liturgii svátků, programy papežových návštěv a vystoupení a podobně. Tyto stránky také zůstanou,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových internetových stránkách Vatikánu mluvila na Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi

Podle ní jsou ale původní stránky již poněkud omšelé, proto bylo rozhodnuto o vytvoření nového moderního portálu na adrese www.news.va.

Včera večer Benedikt XVI. inauguroval portál nikoli na počítači, nýbrž na moderním tabletu. Byl to jakýsi dárek k jeho 60. výročí vysvěcení na kněze, které papež slaví dnes. Celý krátký obřad, kdy se papež zdál poněkud nesvůj nad novým tabletem, nafilmovala vatikánská televize a už je na novém portálu.

Nové stránky by měly sloužit zejména pro evangelizaci, ale také lidem, kteří nehledají pouze náboženskou tématiku na vatikánských internetových stránkách.

„Ale samozřejmě, alespoň podle dnešního vydání, se jedná o témata, která zajímají nejvíce katolickou církev nebo jsou spojená s její akcí. V podstatě nový multimediální portál spojí všechna vatikánská média, televizi, rozhlas i deník Osservatore Romano a tiskové agentury nebo vatikánskou tiskovou kancelář. Bude podávat více informací než staré stránky, nejen ty, které se týkají papeže anebo Vatikánu, bude také sledovat důležité události na celém světě. A pak tam budou projevy papeže, přímé přenosy z návštěv, liturgické obřady a mnoho dalšího,“ pokračuje Lunardi.

Portál zahájil v italštině a angličtině, na podzim či příští rok už bychom měli mít i verzi ve španělštině a pak ve francouzštině a němčině.

Web bude přinášet nové informace třikrát denně. Na portálu se budou podílet prakticky všechna vatikánská média a také agentura Fides a další informační zdroje. Samozřejmě důležitá bude spolupráce překladatelů, ale s tím mají samozřejmě vatikánská média dlouholeté zkušenosti.

„Nevíme, jestli zde bude také reklama. Prozatím na portálu není, ale není vyloučeno, že se mohla v nějaké velmi diskrétní formě objevit časem, podobně jako tomu bylo v případě vatikánského rozhlasu, který je velmi nákladný. Samozřejmě by se nejednalo o reklamu nějakých konzumních produktů,“ dodává Vědunka Lunardi.

Vatikán využívá média hojně, má svůj deník, televizi, rozhlas v různých jazycích má už od začátku 30. let minulého století a papež je i na médiích jako Youtube nebo Twitter.

Vědunka Lunardi, Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme