Vatikán vydal pravidla pro postup v případech pedofilie

Vatikán vydal nové nařízení, které má výrazně urychlit vyšetřování urgentních případů pedofile mezi kněžími. Katolickou církví totiž otřásá už několik měsíců vlna skandálů týkajících se právě pedofilních zločinů kněží, a to jak v Severní i Jižní Americe, tak v Evropě, především v Irsku a také v papežově rodném Německu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věřící ve Vatikánu míří vzdát poctu Janu Pavlu II.

Věřící ve Vatikánu míří vzdát poctu Janu Pavlu II.

„Vatikánem vydané normy se týkají kanonického, tedy církevního práva. Nově zavádějí například trestní skutek získání, držení a šíření dětské pornografie. Dále prodlužují promlčecí lhůty vůči zneužívání mladistvých a dětí z deseti na dvacet let,“ řekl historik Jan Šebek z Historického ústavu Akademie věd.

Důležitým průlomem je podle něj skutečnost, že členy tribunálu, který se věnuje zkoumání těchto trestných činů z kanonického hlediska mohou být nově i laici, nejen kněží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historik Jan Šebek o nových pravidlech Vatikánu v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Pokud jde o tresty, katolická církev se bude snažit hlavně zrychlit proces postihu kněze například tím, že bude propuštěn z duchovního stavu.

„Nejsou ovšem řešeny otázky předávání lidí z církevních kruhů, kteří se takových zločinů dopustí, do pravomoci civilních orgánů,“ dodal Jan Šebek.

I to se podle něj ovšem musí řešit. Příkladem může být situace v Rakousku, kde biskupská konference v červnu učinila mnohem razantnější návrhy opatření vůči provinilým duchovním.

Michal Stahl, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme