Vatikán obnoví vyšetřování 40 let starého případu zmizení mladé dívky. Zájem o kauzu probudil Netflix

Vatikán po 40 letech obnoví vyšetřování zmizení své nezletilé občanky Emanuely Orlandiové. Uvedla to v pondělí agentura AP s odkazem na prohlášení vatikánského státního zástupce Alessandra Diddiho. Podle Vatikánu se tak děje v souvislosti s podněty, které podal Orlandiové bratr Pietro. O zmizelé dívce nedávno zveřejnila dokumentární sérii streamovací služba Netflix.

Vatikán/Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pátrání po Emanuele Orlandiové na dobovém plakátu z 80. let.

Pátrání po Emanuele Orlandiové na dobovém plakátu z 80. let. | Zdroj: Wikimedia Commons

Patnáctiletá Orlandiová zmizela za dosud nevyjasněných okolností v polovině června 1983. Byla dcerou zaměstnance Vatikánu, bydlela v církevním státě a měla také vatikánské občanství, což ještě zvýšilo zájem médií o případ.

Zásadní změna v katolické církvi. Papež František poprvé jmenoval do Kongregace pro biskupy i ženy

Číst článek

Dívka zřejmě zmizela na italském území. Někteří svědkové tvrdí, že ji naposledy viděli v centru Říma.

Italská i světová média její kauzu v minulosti spojovala s mezinárodním napětím kolem Vatikánu či s římským organizovaným zločinem. Italským ani vatikánským vyšetřovatelům se ale žádnou z těchto teorií nepodařilo prokázat.

Vatikánský státní zástupce Diddi v pondělí oznámil, že jeho úřad a vatikánské četnictvo případ znovu prošetří. Podle vatikánského mluvčího Mattea Bruniho se tak děje také na základě řady podnětů vyjádřených příbuznými zmizelé dívky.

Pomohl Netflix

Podle serveru Rai News funkcionáři Vatikánu podrobně prošetří informace z předchozích vyšetřování a zaměří se také na málo probádané vyšetřovací hypotézy. Zabývat se budou i novějšími informacemi.

Netflix plánuje dokument o Radovanu Krejčířovi. Smlouvu měl podepsat ve vězení

Číst článek

„Chci být velmi opatrný, ale skutečnost, že vatikánské úřady zahájily vyšetřování, je pro mě pěknou zprávou,“ řekl bratr zmizelé dívky Pietro Orlandi. Advokátka rodiny Laura Sgróová uvedla, že příbuzní o postupu Vatikánu nebyli informováni a dozvěděli se o něm z tisku.

Orlandiové příbuzní v minulosti Vatikán kritizovali za to, že nezveřejnil všechny informace o zmizení dívky či že dostatečně nespolupracuje na objasnění věci.

Zájem o případ v posledních týdnech oživila čtyřdílná dokumentární série platformy Netflix Dívka z Vatikánu z konce loňského roku. Po odvysílání série vyzvali k ustanovení parlamentní vyšetřovací komise někteří italští zákonodárci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme