Vatikán zakázal světit homosexuály na kněze

Vatikán oficiálně zveřejnil instrukci požadující od katolických biskupů, aby homosexuály nesvětili na kněze. Dokument, který považuje homosexuály za nezpůsobilé pro duchovní službu, vypracovala kongregace pro katolickou výchovu a papež Benedikt XVI. ho schválil 31. srpna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benedikt XVI. | Foto: AFP

Dokument nařizuje biskupům, aby odmítali vysvětit na kněze nejen seminaristy, kteří homosexualitu praktikují, ale i ty, u nichž se projevují homosexuální sklony. Stejně tak nemají být vysvěcováni žadatelé, kteří podporují kulturu gayů.

Muži s homosexuálními sklony budou podle instrukce moci být vysvěcováni na kněze pouze tehdy, budou-li alespoň tři roky zdrženliví a tak svůj sklon překonají. Údajně jen v tom případě se u čekatele na kněžský úřad vytvoří potřebná "emocionální zralost".

Ještě před zveřejněním dokument vyvolal ostrou polemiku uvnitř církve i mimo ni. Homosexuálové hovoří o diskriminaci, podle psychologů budou seminaristé své sklony ještě více tajit. Vatikán tvrdí, že homosexuály respektuje, ale považuje homosexualitu za vážnou překážku pro utváření správného vztahu k věřícím mužům a ženám.

Katolická církev odmítá vzít v úvahu zrušení celibátu, ale snaží se reagovat na ztrátu důvěry zejména v západních zemích v důsledku skandálů kolem sexuálního zneužívání páchaného katolickými duchovními. Již sám fakt, že připustila nepřímo možnost existence homosexuálních vztahů v seminářích, je hodný pozornosti.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme