Vatikán zahájil vyšetřování zmizení dívky z 80. let. Úřady dostaly anonymní tip

Vatikán poprvé zahájil vlastní vyšetřování záhadného zmizení dcery služebníka papeže Jana Pavla II. Emanuely Orlandiové v roce 1983. Podle britského listu The Guardian by mohlo přinést průlom v jednom z nejtemnějších případů v historii tohoto státu.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pátrání po Emanuele Orlandiové na dobovém plakátu z 80. let.

Pátrání po Emanuele Orlandiové na dobovém plakátu z 80. let. | Zdroj: Wikimedia Commons

Patnáctiletá Orlandiová zmizela po hudební výuce v červenci 1983 v Římě. Oficiálně nejsou o jejím zmizení známy žádné konkrétní informace. Rodina dívky dlouhodobě požaduje, aby Vatikán zveřejnil dokumentaci o případu.

Dělníci ve Vatikánu našli lidské kosti. Můžou patřit dívkám, které zmizely před 35 lety

Číst článek

Podle právní zástupkyně Orlandiových tamní úřady nyní souhlasily, že prošetří hrob na hřbitově ve Vatikánu. Anonymní tip totiž nahlásil, že by vyšetřovatelé měli prozkoumat tamní sochu anděla a směr, kterým ukazuje.

Téměř 40 let starý případ si znovu získal pozornost loni v prosinci, když se při renovaci jedné z budov diplomatického zastoupení Vatikánu v Římě našly dvě sady lidských kostí. Podle předběžných testů se ukázalo, že jedny zřejmě patřily ženě ve věku 30 let.

Rodina zmizelé Emanuely si ale chce počkat až na výsledky testů DNA. Podle jedné z teorií vyšetřování byla dívka unesena a byla zadržována proti své vůli několik let. Zdroj italských médií ale tvrdí, že nalezené kosti jsou příliš staré na to, aby souvisely se zmizením Orlandiové.

Předmětem spekulací

Osud mladičké Emanuely je už léta předmětem spekulací italských médií. O jejím zmizení vznikla řada teorií; podle jedné z nich za ním stojí mafie.

Jiná teorie zase tvrdí, že byla dívka unesena s cílem přimět Itálii k propuštění tureckého teroristy Mehmeta Aliho Agcy, který v roce 1981 na vatikánském Svatopetrském náměstí vážně postřelil tehdejšího papeže Jana Pavla II.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme