‚Zneužívání nebude tolerováno.‘ Papež František chce vyšetřit, zda Vatikán nepřehlížel varovné zprávy

Papež František nařídil důkladně vyšetřit ve vatikánských archivech, zda církev přehlížela zprávy o činech nyní už bývalého kardinála Theodora McCarricka. Ten je obviněn ze sexuálního zneužívání nezletilých a někteří tvrdí, že zprávy o těchto činech se do Vatikánu donesly už v roce 2000, tedy ještě předtím, než se McCarrick stal kardinálem. Informovala o tom v sobotu agentura AP.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František | Foto: Tony Gentile | Zdroj: Reuters

„Zneužívání a zakrývání těchto případů už nebude tolerováno. Rovněž už nebude přípustné, aby se odlišně zacházelo s biskupy, kteří se zneužívání dopustili či ho kryli,“ uvádí se rovněž v prohlášení, které v sobotu zveřejnil Vatikán. 

Papež František zpřísnil trest chilskému knězi za zneužívání, bude převeden do laického stavu

Číst článek

Informoval v něm, že papež nařídil „důkladné prostudování“ vatikánských archivů. Zjistit má, jak je možné, že americký kardinál postupoval na církevním žebříčku i přes zprávy o možném zneužívání.

Podle agentury AP se už v roce 2000 dostaly do Vatikánu zprávy o stížnostech seminaristů na McCarricka, že je nutí s ním spát. Dopis do Vatikánu s takovými obavami napsal v listopadu 2000 podle AP reverend Boniface Ramsay ze semináře v New Jersey. Přesto se McCarrick stal následující rok kardinálem.

McCarrick byl jedním z předních představitelů katolické církve v USA, jeho rezignaci na post kardinála přijal papež František letos v červenci. Důvodem byla obvinění, že před téměř padesáti lety sexuálně zneužil několik nezletilých. Osmaosmdesátiletý McCarrick tvrdí, že si nevzpomíná na nic z toho, co je mu dáváno za vinu.

Vatikán se v sobotu v prohlášení nevyjádřil k obvinění, která vůči papeži Františkovi vznesl letos v srpnu bývalý papežský velvyslanec ve Washingtonu Carlo Maria Vigano. Ten tvrdí, že i František už v roce 2013, kdy se stal papežem, věděl o podezřeních vůči McCarrickovi, ale nezakročil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme