Vatikán zpřísní postup v případech sexuálního zneužívání

Postup Vatikánu v případech sexuálního zneužívání nezletilých v katolické církvi má být mnohem razantnější. Vatikán vypracoval nové normy, které velmi zpřísní postup v podobných případech. V platnost by měly vstoupit v tomto nebo nejpozději v příštím týdnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI.

Papež Benedikt XVI. | Zdroj: ČTK

Nové normy mění radikálně postup katolické církve v případě zneužití mladistvého. Byly vypracovány během několika měsíců jako nové znění dokumentu Delictis gravioribus, který byl přiložen k výnosu papeže Jana Pavla II z roku 2001. Dokument se zabýval otázkou zneužívání mladistvých kněžími a byl nazván Sacramentorum sanctitatis tutela.

Od vydání dokumentu se mohl případy sexuálního zneužívání zabývat přímo Vatikán. Do té doby se takovými případy zabývali biskupové, a proto za staré případy zneužívání jsou odpovědní právě oni.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových normách Vatikánu mluvila na Rádiu Česko zpravodajka ČRo v Itálii Vědunka Lunardi

Do roku 2001 ale byla tendence katolické církve případy nezveřejňovat. To však bylo i v zájmu obětí v některých státech, které si ještě v osmdesátých letech nepřály případy zveřejňovat.

Nové normy stanovují tři základní body. Zatímco na základě dokumentu z roku 2001 mohla kongregace lépe kontrolovat zažalované případy, nové normy stanoví jednoznačně, že v případy sexuálního zneužití mladistvých kněžími musí být nahlášeny soudu a souzeny podle platného práva v dané zemi, nikoli tedy podle církevního práva.

Papež rozhodne o vyloučení z církve

V případech budou rozhodovat soudy dané země. Stanovují také povinnost biskupů bezprostředně nahlásit soudu případy sexuálního zneužití.

Dalším bodem, který se radikálně mění oproti znění z roku 2001, je, že v mimořádně závažných případech, kdy soud odsoudil kněze na základě důkazů za sexuální zneužívání mladistvých, bude na papeži, aby rozhodl o trestu - tedy o vyloučení kněze z církve a podobně.

Pohled na náměstí Sv. Petra a Řím z kostela sv. Petra a Pavla (Vatikán) | Foto: Fotobanka stock.xchng, Matic Zupancic

Tyto delikty navíc nebudou více promlčeny po uplynutí deseti let od dosažení osmnácti let oběti. Doba bude prodloužena a v některých závažných případech bude tato možnost zcela vyloučena.

Papeži Benediktu XVI. se vytýká, že jako prefekt kongregace pro doktrínu víry, kryl mnoho případů zneužívaní mladistvých a nyní podepisuje normy, které radikálně mění postup katolické církve v případech zneužívání.

Jenže Josef Ratzinger, současný papež, měl zásluhu na tom, že se v roce 2001 začal měnit přístup katolické církve k případům pedofilie.

Právě on vypracoval dokument Delictis gravioribus, který umožnil Vatikánu přísněji kontrolovat postup diecézních tribunálů a biskupů v případech sexuálního zneužívání mladistvých a alespoň částečně zpřísnil postup církve v těchto případech. Už tehdy Joseph Ratzinger považoval za nutné absolutně netolerovat případy sexuálního zneužití mladistvých příslušníky kléru.

Nové znění dokumentu Delictis Graviorum podepíše současný prefekt kongregace pro doktrínu víry, monsignor Levada a pak přiloží svůj podpis právě papež. Benedikt XVI. například i při nedávném předávání pallia novým biskupům, které přijal i pražský arcibiskup Duka, podtrhl, že k úkolům biskupů patří i absolutně netolerovat tyto závažné delikty.

Vědunka Lunardi, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme