Vatikánský kardinál spojuje pedofilii s homosexualitou

Ostrá polemika kolem sexuálních skandálů katolických kněží neutichá, naopak. Poslední výrok státního sekretáře Vatikánu, kardinála Bertoneho vyvolal rozhořčení sdružení homosexuálů zejména v Itálii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na náměstí Sv. Petra a Řím z kostela sv. Petra a Pavla (Vatikán)

Pohled na náměstí Sv. Petra a Řím z kostela sv. Petra a Pavla (Vatikán) | Foto: Fotobanka stock.xchng, Matic Zupancic

Zatímco některá americká média nyní zaměřila své kritiky spíše, než na Benedikta XVI., na Jana Pavla II. a jeho předchůdce, katolické kruhy debatují o příčinách zneužívaní mladistvých. Část katolické církve viní zejména celibát a chtěla by ho zrušit. Benedikt XVI. ale na něco takového nepomýšlí.

Při debatě o celibátu v Chile státní sekretář Vatikánu, kardinál Tarcisio Bertone prohlásil, že podle mnohých psychologů neexistuje spojení mezi celibátem a pedofilií, nýbrž existuje mezi homosexualitou a pedofilií.

Další představitelé katolické církve poukazují na to, že se na katolickou církev útočí kvůli případům starým 20, 30 i 50 let, kdy byl přístup celé společnosti k takovým případům jiný, zatímco zejména média jsou mnohem tolerantnější k sexuální turistice, ke zneužívání dětí v mnoha rozvojových zemích západními turisty.

Církevní návod chování

Svatý stolec vůbec poprvé zveřejnil na Internetu nové normy proti pedofilii katolických kněží. Ve skutečností se ale nejedná o zcela nové normy. Vatikán zdůrazňuje, že se aplikují už deset let.

Podle těchto norem biskupové musí mít na zřeteli a hájit v první řadě zájmy obětí sexuálního zneužívání. Měli by jim také doporučit, aby se obrátili na soud. To znamená, že případy zneužívání nezletilých se nesmí krýt.

Biskupové pak musí zabránit tomu, aby kněz, který se provinil sexuálním zneužíváním, mohl páchat podobné činy jinde. Papež podle těchto norem může viníky neodvolatelně vyloučit z kněžského stavu.

Papež Benedikt XVI. by se údajně měl setkat s oběťmi sexuálních skandálů. Mohlo by se uskutečnit příští týden na Maltě, při návštěvě Benedikta XVI. Papež je údajně ochoten se s oběťmi setkat, ale bez halasu médií, soukromě. Setkání není zatím jisté.

Vědunka Lunardi, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme