Úly ze sakristie katedrály Notre-Dame požár nepoškodil, oznámil včelař, který se o ně stará

Kolem 200 000 včel z úlů na pařížské katedrále Notre-Dame, jejíž střechu v pondělí zachvátil oheň, požár bez úhony přečkalo. Informovala o tom agentura AFP. Na jejich osud se v předchozích dnech ptali včelaře, který se o úly stará, lidé z celého světa.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála Notre-Dame tři dny po požáru | Foto: Michel Euler | Zdroj: Reuters

„Včely přežily. Až do dnešního (čtvrtečního) dopoledne, zhruba do 11.00, jsem o nich neměl žádné zprávy,“ dal vědět včelař Nicolas Géant, který má na starosti úly na sakristii přiléhající ke katedrále.

Proč začalo hořet v Notre-Dame? Vyšetřovatelé nejvíce sází na závadu na elektrickém zařízení

Číst článek

„Nejdřív jsem si myslel, že tři úly shořely, neměl jsem žádné informace. Na satelitních fotografiích jsem se pak přesvědčil o opaku a mluvčí katedrály mi potvrdil, že (včely) zalétávají do úlů a vylétávají z nich ven,“ dodal.

Včelař v předchozích dnech čelil záplavě zpráv a telefonátů, v nichž se ho lidé ptali, zda včely padly za oběť plamenům. „Nečekal jsem to. Volali mi samo sebou lidé z Evropy, ale také z Jihoafrické republiky, Japonska, Spojených států a z Jižní Ameriky,“ dodal.

Jakmile včely v případě požáru zaznamenají kouř, přesytí se medem a brání včelí královnu, napsala agentura AFP. „Tento druh (včela medonosná) neopouští svůj úl. Nemají plíce, ale oxid uhličitý je uspává,“ vysvětluje Géant, který doufá, že se ke svým včelám dostane příští týden.

There were active beehives on top of the roof of Notre Dame, and the bees survived the fire! messynessychic.com/2019/04/18/did…

04:52 – 19. 04. 2019

4 20

Včelstvo z každého z úlů, které jsou na sakristii od roku 2013, vyprodukuje každý rok asi 25 kilogramů medu, který se prodává zaměstnancům Notre-Dame.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme