Ve čtyřech evropských zemích je podle CNN 20 spících teroristických buněk

Některé evropské země jsou v pohotovosti kvůli hrozbě teroristického útoku. Mimořádná bezpečnostní opatření přijali v Nizozemsku, Belgii, Francii a Německu, policisté už zatkli na 25 podezřelých. Podle americké stanice CNN, která se odvolává na západní tajné služby, je právě v těchto zemích asi 20 spících teroristických buněk se 120 až 180 členy připravenými zaútočit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní opatření kvůli hrozbě útoků posílila také Belgie (ilustrační foto)

Bezpečnostní opatření kvůli hrozbě útoků posílila také Belgie (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Evropské tajné služby se podle zdrojů CNN zajímají zejména o skupiny mužů, kteří se vrátili z bojů v Sýrii.

Panuje přesvědčení, že radikální Islámský stát jim dal instrukci, aby připravili útoky jako odvetu za zapojení západních států do koalice, která útočí letadly v Iráku a Sýrii. Všechny čtyři zmíněné země jsou členy této koalice.

Rozvědky zatím nemají informaci, že existoval přesný příkaz k útokům z minulého týdne, při nichž v Paříži zahynulo 17 lidí. Je prý jen povšechná instrukce: "Jděte a něco udělejte".

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve oznámil, že Francie na svém území v rámci současné bezpečnostní operace rozmístila 122 tisíc policistů, strážníků a vojáků.

Británie se obává útoku teroristů na policisty, Němci posilují ostrahu nádraží

Číst článek

Belgie má v pohotovosti 150 lidí určených k protiteroristickému zásahu a zvýšila aspoň na měsíc bezpečnostní režim na druhý nejvyšší stupeň. Na tomtéž stupni je pohotovost i v Nizozemsku. Mluvčí tamní vlády Edmond Messchaert řekl, že existuje "reálná hrozba, ale nikoli informace o konkrétním útoku".

Při pátečním zatýkání skončilo v celách 17 osob, které údajně připravovaly akce v Belgii. Třináct z nich bylo zadrženo v Belgii samotné, čtyři pak na dvou místech ve Francii. Dva lidi policie dopadla na jihu Francie v tunelu Fréjus, jímž se chtěli dostat do Itálie. V Británii na letišti Stansted zadrželi osmnáctiletou ženu kvůli podezření, že připravovala teroristický čin.

Česku útoky teroristů bezprostřední nehrozí

Šéf evropského policejního úřadu Europol Rob Wainwrigh v pátek přiznal, že riziko teroristických útoků v Evropě je nyní tak vysoké, že je nesmírně náročné odvracet všechny potenciální hrozby. Státy proto podle něj musejí lépe spolupracovat, aby dokázaly teroristickým hrozbám předcházet.

České republice podle Bezpečnostní informační služby teroristické útoky bezprostředně nehrozí. Rizika ale zpravodajci nepodceňují, řekl Radiožurnálu mluvčí BIS Jan Šubrt.

„Riziko tady existuje a my s ním musíme počítat. Vyplývá to z toho, že jsme členy severoatlantické civilizace, že jsme členy široké mezinárodní protiteroristické koalice, že jsme spojenci Spojených států amerických a že jsme členy NATO,“ podotkl mluvčí.

ČTK, ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme