Ve druhém kole regionálních voleb potvrdila francouzské levice své vítězství

Voliči ve Francii určili příští podobu regionálních vlád. Volby přinesly očekávané vítězství levice, která bude vládnout téměř ve všech regionech kontinentální Francie. Přestože prezident Sarkozy prohlašoval, že regionální volby se týkají regionálních témat, očekává se, že na prohru své strany bude muset reagovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzi si v regionálních volbách zvolili levici | Zdroj: ČTK

Generální tajemník Elysejského paláce Claude Gueant řekl, že prezident Sarkozy je rozhodnut vyslyšet vzkaz voličů po druhém kole regionálních voleb. Také předseda vlády Francois Fillon v první reakci na výsledky voleb prohlásil, že přijímá odpovědnost za prohru pravice. V 9:00 ráno se setká s Nicolasem Sarkozym, aby probrali situaci po volbách a dohodli se na dalším postupu.

Podle vyjádření Elysejského paláce se neočekává, že by Francois Fillon nabídl svou rezignaci. Spíš budou diskutovat o možných tzv. technických změnách ve vládě. Generální tajemník Gueant prohlásil pro agenturu AFP, že hlasování ve druhém kole regionálních voleb je velkou výzvou pro prezidenta a vládu k silné a efektivní akci.

Volby ukázaly i úspěch krajní pravice. Le Penova Národní fronta si i kvůli slabé účasti voličů ještě vylepšila výsledek z prvního kola.

K volebním urnám nakonec dorazilo jen o 4% víc voličů. Ani silná mobilizace tedy nepřiměla Francouze k tomu jít volit ve větším počtu.

Jan Pokorný, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme