Ve Finsku má každý občan právo na rychlý internet

Ve Finsku má od dnešního dne každý občan nárok na internet. Zákon zaručuje každému přípojku o rychlosti nejméně jednoho megabitu za sekundu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staré město v Naantali působí jako velký skanzen. | Foto: Jirka Malina

Na rychlý internet mají teď Finové stejný nárok jako na telefon či poštu. Telekomunikační společnosti ale nebudou mít zas tolik práce: připojit zbývá jen 4000 domácností - ostatní už tuto službu mají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dostupnosti internetu v Česku mluvil v Ozvěnách dne Miloslav Sova, zakladatel občanského sdružení Internet pro všechny.

Finsko si na technologiích zakládá a vděčí jím za rychlou modernizaci společnosti. Do čtyř let by podle tamní vlády měla mít celá populace internet stokrát rychlejší.

V Česku by takový zákon neobstál

Ve Finsku má přístup na internet už celých 96 procent obyvatel. V Česku využívá této sítě skoro 70 procent populace a velmi dobře jsme na tom, i pokud jde o dostupnost. Podle zakladatel občanského sdružení Internet pro všechny Miloslava Sovy by ale u nás obdobný zákon mohl mít opačný efekt a spíše by došlo k tomu, že by nejchudší lidé na internet neměli:

„Dvacet třicet procent, někde až padesát procent lidí využívá nejlevnější tarif a tím, že by se zakotvilo jako ve Finsku rychlost 1 megabite zákonem, tak provideři by nebyli schopni nabídnout ten sociální tarif, který většinou začíná kolem 512 kilobitů za vteřinu. Takže by to mohlo mít efekt, že by paradoxně těm nejchudším internet znepřístupnil.“

David Koubek, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme