Ve Finsku vznikl nový druh viru HIV

Nový druh viru HIV, zapříčiňujícího onemocnění AIDS, se vyskytl ve Finsku. Virus byl podle dosud dostupných informaci "vyšlechtěn" spojením dvou podskupin již známých typů viru HIV v těle jedné nakažené osoby - dotyčný byl tedy podle všeho nemocí AIDS nakažen hned dvakrát, pokaždé jiným druhem viru. Podle profesora Leinikkiho tak může HIV nabýt nových biologických vlastností; prokazatelné výsledky však budou podle něj k dispozici až za několik let, po vyhodnocení delšího průběhu laboratorních výzkumů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Zatím vše vypadá tak, že nový druh viru mají v těle pouze narkomani, kteří si drogy vpichují do žil," uvedl v helsinském deníku Hufvudstadsbladet k problému profesor Pauli Leinikki z Finského ústavu národního zdraví. Za poslední dva roky se novým virem finského původu v zemi tisíců jezer nakazilo na 150 "injekčních narkomanů".

Výskyt nových typů viru HIV podle finského profesora znesnadňuje vývoj efektivní vakcíny proti nákaze nemocí AIDS. K tomu, aby vakcína mohla spolehlivě chránit, je totiž zapotřebí, aby byla efektivní proti všem typům a takzvaným rekombinacím, tedy kombinacím různých druhů stejného viru. Dosud je přitom známo deset typu HIV a šest až deset virových kombinací, v nichž se vyskytuje více typů najednou.

Výskytem nového typu se zároveň zvyšuje i riziko, že dosavadní testy HIV nemohou být pokládány za absolutně spolehlivé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme