Ve Francii byl zatčen zakladatel firmy PIP, která vyráběla vadné implantáty

Ve skandálu kolem vadných prsních implantátů, který zasáhl řadu evropských zemí, včetně Česka, došlo k významnému posunu. Policie zatkla v jižní Francii Jeana Claudea Mase, zakladatele firmy Poly Implant Prothese, která implantáty z nevhodného silikonu vyráběla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jean-Claude Mas, zakladatel francouzské společnosti PIP | Zdroj: Reuters

Spolu s Masem byl zatčen i zástupce ředitele společnosti PIP Claud Conty. Oba zůstanou ve vyšetřovací vazbě 48 hodin. Během nich vyšetřovatelé rozhodnou, zda je obviní ze zabití z nedbalosti. Policie také prohledala Masův dům na jihu Francie.

Předmětem šetření bude i to, zda Mas věděl, že firma PIP používá závadné materiály, či dal k jejich používání přímo pokyn. Mas už dříve přiznal, že používal pro implantáty neschválený silikon, odmítl ale, že by představoval zdravotní riziko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější informace kolem zatčení zakladatele firmy PIP přinesl v Ozvěnách dne spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd

Policie vyšetřuje ale i další záležitosti, které se v souvislosti se společností PIP objevily. Týká se to nejen sebevraždy jednoho z pracovníků firmy, ale také podezření z daňových úniků společnosti PIP, jejímž hlavním trhem byla Latinská Amerika.

Nebezpečné implantáty

Francouzské úřady nechaly společnost PIP zavřít v roce 2010 poté, co zjistily, že plnila implantáty průmyslovým silikonem. Navíc se ukázalo, že pevnost jejich pouzdra neodpovídala normám, takže implantáty praskaly.

Než ale úřady firmu zavřely, vyvezla své výrobky do více než 65 zemí světa, včetně České republiky. Na celém světě si tak nechalo silikonové implantáty od firmy PIP voperovat asi 400 tisíc žen. V Česku jsou to zhruba dvě tisícovky žen.

Zatím se nepodařilo prokázat, že by implantáty firmy PIP způsobily někomu vážnou zdravotní újmu. Například ve Francii je potvrzeno 20 případů nádorového onemocnění u žen, které implantáty mají, z toho 16 rakovinu prsu, ale lékaři zatím nepotvrdili, že by tam existovala přímá spojitost.

Ženám, které ve svém těle implantáty z nekvalitního silikonu mají, ale bylo obecně doporučeno, aby si je preventivně nechaly odstranit nebo alespoň pravidelně docházely na kontroly ke svým lékařům.

Jan Šmíd, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme