Ve Francii byla hospitalizována žena s podezřením na ptačí chřipku

Ptačí chřipku by mohla mít žena hospitalizovaná na jihu Francie. Tamní ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že se dvaatřicetiletá Francouzka nedávno vrátila z Turecka. Nyní je v nemocnici v Montpellier a lékaři u ní provádějí testy na příznaky smrtícího viru H5N1. Výsledky by měly být známy ještě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

likvidace drůbeže v Turecku | Zdroj: ČTK

Na základě příznaků, které byly velice podobné symptomům ptačí chřipky, byla mladá žena hospitalizována v nemocnici v Montpellier na jihu Francie. Informaci potvrdilo francouzské ministerstvo zdravotnictví s tím, že první testy byly negativní. Na výsledek dalších se čeká.

Jedná se o první vážné podezření na onemocnění ptačí chřipkou ve Francii, i když už v zemi bylo testováno několik desítek lidí na virus H5N1. Všechny testy ale byly zatím negativní. Žena dva týdny pobývala v oblasti tureckého města Tarsu, kde se však virus podle všeho neobjevil.

Mluvčí ministerstva rovněž uvedl, že žena byla hospitalizována s chřipkovými potížemi provázenými problémy s dýcháním. Podezření na ptačí chřipku také vyvolalo to, že během svého pobytu viděla mrtvé ptáky. V prohlášení ministerstva se ovšem uvádí, že podmínky její cesty neukazují na to, že by byla vystavena nákaze.

Francouzi, kteří přijíždějí z míst, kde se objevila nákaza ptačí chřipkou, jsou vyzýváni, aby v případě podezřelých symptomů okamžitě vyhledali lékařské ošetření.

V Turecku na ptačí chřipku zemřeli nejméně čtyři lidé a virus H5N1 byl zjištěn celkem u 21 lidí. Od roku 2003 si nemoc vyžádala přes osm desítek obětí hlavně v jihovýchodní Asii.

Stanislav Vintr, Jan Šmíd, Vilém Janouš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme