Ve Francii explodoval jaderný materiál, radioaktivita neuniká

V jaderném zařízení Marcoule na jihu Francie explodovala pec k sanaci radioaktivního materiálu. Jeden člověk zemřel a čtyři jsou zranění. Podle informací policie radioaktivita do okolí neunikla a nebyla nutná ani evakuace tamních zaměstnanců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technici měří úroveň radioaktivity v okolí Marcoule

Technici měří úroveň radioaktivity v okolí Marcoule | Zdroj: Reuters

K incidentu došlo nedaleko města Nimes. V okolí vyvolal velkou paniku, protože sirény ohlašovaly únik radioaktivity. Podle policie se nic takového nestalo a není důvod k obavám. Navíc Marcoule není jaderným reaktorem. Navíc zařízení, kde se v minulosti prováděly pokusy s plutoniem pro civilní i vojenské účely, je velmi přísně monitorováno.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na jihu Francie mluvil v pořadu Stalo se dnes spolupracovník Českého rozhlasu Jan Šmíd

O příčinách výbuchu se zatím jen spekuluje. Došlo k němu v peci, která slouží k sanaci radioaktivního materiálu. Hasiči kolem místa okamžitě vytvořili bezpečnostní zónu.

Podrobné informace k explozi si už v průběhu dne vyžádala Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Agentura AFP zpočátku hovořila o nebezpečí úniku radioaktivity do ovzduší, podle mluvčího Komisariátu pro atomovou energii se však zatím nic takového nepotvrdilo.

K úniku radioaktivity nedošlo ani v samotném zařízení, nebyli kontaminováni ani zranění zaměstnanci. Nehoda je na sedmibodové škále nebezpečnosti označována číslem 1.

Zelení a další politické strany přesto apelují na vládu, aby nezatajovala v souvislosti s incidentem žádné informace. Očekává se, že dnešní událost ve Francii znovu odstartuje debatu o budoucnosti jaderných elektráren.

Průmyslová nehoda

Podle Petera Lietavy, který ve Státním úřadu pro jadernou bezpečnost vede oddělení pro nakládání s jadernými odpady, šlo o průmyslovou nehodu při tavbě kovového odpadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí oddělení pro nakládání s jadernými odpady při Státním úřadu pro jadernou bezpečnost Peter Lietava ve večerních Ozvěnách dne

„Přitom může dojít k vážným explozím a právě to se asi ve Francii stalo. Tyto odpady měly velmi nízkou radioaktivitu. Vyrábějí se z nich kovová potrubí, která slouží jako biologické stíny pro obalové soubory pro přepravu, skladování a ukládání radioaktivních odpadů z jiných jaderných zařízení ve Francii,“ vysvětlil Lietava.

Současně potvrdil, že v podobných případech je únik radioaktivity jen málo pravděpodobný. „Radioaktivita je poměrně fixně vázána do těchto materiálů a při přetavbě se koncentruje hlavně ve strusce.“


Zvětšit mapu

Igor Maňour, Jan Šmíd, Lubica Bergmanová, Ondřej Houska, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme