Ve Francii jsou stále oblasti, kde motoristé nenatankují

Francouzští řidiči i dnes vyjížděli v obavách, zda vůbec natankují. Kvůli pokračující blokádě dvanácti rafinérií i desítek skladů pohonných hmot je řada čerpacích stanic stále na suchu, a to i o tomto víkendu, kdy začaly školní prázdniny. Lidé už začínají také jezdit na hřbitovy, protože se blíží svátek Všech svatých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z uzavřených pump na jihozápadě Francie | Foto: ČTK/AP

Špatné je to s benzínem a naftou stále v Normandii a Bretani. Na vině jsou nejenom zablokované rafinérie, ale i řidiči, kteří si pro jistotu stále tankují ještě navíc do kanystrů. Vláda se ale v tuto chvíli nechystá zavést prodej pohonných hmot na příděl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci ve Francii přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj Jan Pokorný

Premiér Fillon nejdřív sliboval, že se situace vrátí k normálu do konce týdne, o tomto víkendu už ale mluví politici o několika dalších dnech.

Vládu vyzývá zaměstnance ropných rafinérií, aby stávku ukončili, protože v zemi nastávají vážné logistické potíže. Zatím je sice dost zásob, z nichž se dá čerpat, ale i kdyby stávka v příštích hodinách skončila, bude zřejmě muset Francie nakupovat zásoby v cizině.

Analytici očekávají dopad na francouzskou ekonomiku a možná i ceny ropy na světových trzích.

Zemi čekají další protesty proti důchodové reformě

Senát schválil důchodovou reformu v pátek, předpoklad vlády, že protesty začnou slábnout, ale může zůstat jen zbožným přáním. Příští týden zemi čekají další masivní protesty - v úterý jdou do ulic studenti, přestože mají prázdniny, odbory svolávají další demonstrace na 28. října a 6. listopadu.

Podstatné ale je, jak dlouho vydrží stávky ves strategických odvětvích, zejména v petrochemickém průmyslu.

V Paříži kromě toho, že je ve městě a okolí těžké najít otevřené čerpací stanice, se netradiční pohled naskýtá řidičům, kteří přijíždějí do města od východu. V Ivry je totiž největší spalovna odpadu nejen ve Francii, ale v Evropě. Z jejích komínů však stoupá jen mírný sloupek kouře.

Vjezd do spalovny zablokovali pařížští metaři. V této spalovně končí odpad z dvanácti pařížských obvodů a čtrnácti měst v údolí řeky Marny.

Jan Pokorný, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme