Ve Francii jsou stále oblasti, kde motoristé nenatankují

Francouzští řidiči i dnes vyjížděli v obavách, zda vůbec natankují. Kvůli pokračující blokádě dvanácti rafinérií i desítek skladů pohonných hmot je řada čerpacích stanic stále na suchu, a to i o tomto víkendu, kdy začaly školní prázdniny. Lidé už začínají také jezdit na hřbitovy, protože se blíží svátek Všech svatých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z uzavřených pump na jihozápadě Francie | Zdroj: ČTK

Špatné je to s benzínem a naftou stále v Normandii a Bretani. Na vině jsou nejenom zablokované rafinérie, ale i řidiči, kteří si pro jistotu stále tankují ještě navíc do kanystrů. Vláda se ale v tuto chvíli nechystá zavést prodej pohonných hmot na příděl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci ve Francii přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj Jan Pokorný

Premiér Fillon nejdřív sliboval, že se situace vrátí k normálu do konce týdne, o tomto víkendu už ale mluví politici o několika dalších dnech.

Vládu vyzývá zaměstnance ropných rafinérií, aby stávku ukončili, protože v zemi nastávají vážné logistické potíže. Zatím je sice dost zásob, z nichž se dá čerpat, ale i kdyby stávka v příštích hodinách skončila, bude zřejmě muset Francie nakupovat zásoby v cizině.

Analytici očekávají dopad na francouzskou ekonomiku a možná i ceny ropy na světových trzích.

Zemi čekají další protesty proti důchodové reformě

Senát schválil důchodovou reformu v pátek, předpoklad vlády, že protesty začnou slábnout, ale může zůstat jen zbožným přáním. Příští týden zemi čekají další masivní protesty - v úterý jdou do ulic studenti, přestože mají prázdniny, odbory svolávají další demonstrace na 28. října a 6. listopadu.

Podstatné ale je, jak dlouho vydrží stávky ves strategických odvětvích, zejména v petrochemickém průmyslu.

V Paříži kromě toho, že je ve městě a okolí těžké najít otevřené čerpací stanice, se netradiční pohled naskýtá řidičům, kteří přijíždějí do města od východu. V Ivry je totiž největší spalovna odpadu nejen ve Francii, ale v Evropě. Z jejích komínů však stoupá jen mírný sloupek kouře.

Vjezd do spalovny zablokovali pařížští metaři. V této spalovně končí odpad z dvanácti pařížských obvodů a čtrnácti měst v údolí řeky Marny.

Jan Pokorný, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme