Ve Francii končí proces s výrobcem vadných prsních implantátů PIP

V Marseille dnes končí proces s výrobci vadných prsních implantátů, na které bylo dosud podáno 7500 žalob. Pro šéfa společnosti PIP požaduje prokuratura čtyřleté vězení. Vadné náhrady vyvolaly záněty u více než 2500 žen v mnoha zemích, potíže kvůli nim měly i Češky. Rozsudek by měl soud na jihu Francie vynést až za několik měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský úředník přenáší dokumenty k procesu proti společnosti PIP v Marseille | Zdroj: Reuters

Obrovského soudního procesu v kongresovém paláci v centru Marseille se osobně zúčastnily i stovky postižených žen.

„Měla jsem problémy se zdravím, bolelo mě to a pálilo a tak jsem šla na echografii. Ta ukázala, že se náhrada protrhla a působí potíže. Lékař mi implantát odstranil, takže teď už nemám nic. Nesouhlasím s tím, že je to pouze kosmetický problém. V okamžiku, kdy mi implantát odstranili, nemám žádné potíže. Doufám, že šéf firmy bude za to, co nám způsobil, potrestán,“ řekla u soudu jedna z poškozených žen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní proces s výrobci prsních implantátů sleduje zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Aby se proces vůbec mohl uskutečnit, věnovala na něj francouzská vláda téměř milion eur. Budova se tak během několika týdnů změnila v soudní palác s až tisíci místy.

Obhajoba argumentovala tím, že prsní implantáty byly sice z estetického hlediska vadné, ale ženám nezpůsobily zdravotní potíže. Podle ní nebyl dosud potvrzen žádný případ spojený s vyšším nádorovým onemocněním.

Dále obhajoba žádala, aby rozhodnutí nebylo exemplární, aby soud nepotrestal pětici manažerů firmy PIP, ale odradil další, kteří by chtěli dát přednost penězům před zdravím.

České ženy o odškodnění za voperování vadných prsních implantátů nepožádaly

Číst článek

Obhájce žen Philippe Courtois prohlásil, že šéf společnosti PIP Jean-Claude Mas se dopustil na jejich zdraví vážného zločinu a musí nést zodpovědnost.

Prokuratura pro něj vedle nepodmíněného trestu a finanční pokuty požaduje také doživotní zákaz práce ve zdravotnictví. Několikaleté vězení hrozí i jeho nejbližším spolupracovníkům.

Mas se před měsícem postiženým ženám omluvil. Ty však jeho omluvu nepřijaly. Spekuluje se o tom, že Mas tak učinil hlavně proto, aby dostal nižší trest, a to údajně na radu jeho právníků.

Jan Šmíd, Michaela Vydrová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme