Ve Francii padne rozsudek nad makléřem banky Société Générale

Soud v Paříži má dnes vynést verdikt nad bývalým makléřem banky Société Générale Jeromem Kervielem. Kvůli Kervielovým rizikovým obchodům přišla banka téměř o pět miliard eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Kerviel měl o miliardy připravit banku nepovolenými spekulacemi. Prokuratura pro něho žádá pětiletý trest. Bývalý makléř se přiznal, že manipuloval s počítačovými daty, aby zakryl rizikové obchody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s Jeromem Kervielem sleduje zpravodaj Jan Pokorný

Kerviel detailně znal systém banky. Nejprve pracoval v oddělení kontroly Societé Générale, pak přešel k obchodníkům. Vyznal se v počítačovém systému banky i v tom, jak různé riskantní operace maskovat.

Aby se nepřišlo na to, že obchoduje přes povolené limity, používal například systém dvojích účtů. Jako bývalý pracovník kontrolního oddělení znal i přístupové kódy a hesla, která makléři k dispozici nemají. Banka na to sice přišla, ale to už šla ztráta do miliard.

Napsal knihu, čeká se na film

Kervielův advokát v závěrečné řeči prohlásil, že jeho mandant byl jen šachovou figurkou v deprimujícím finančním systému, který ho donutil k riskantnímu chování. Obhajoba stavěla na tom, že makléřovi nadřízení prý věděli, co dělá. Dokud vydělával, bance to prý nevadilo.

Prokuratura žádá pro bývalého makléře pětiletý trest vězení, z toho čtyři roky nepodmíněně, pokutu 375 tisíc eur a mluví se také o tom, že banka stále požaduje náhradu škody, tedy téměř pět miliard eur.

Kerviel teď pracuje v malé počítačové firmě, kde má plat 2300 eur měsíčně. Pro mnohé se stal bezmála národním hrdinou. Napsal knihu Lapen ve spirále, kde píše, že byl jen obyčejným prostitutem v obrovské bankovní mašinérii. Mluví se o tom, že by podle této knihy mohl vzniknout i film.

Igor Maňour, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme