Ve Francii prodávají kostel. Stane se z něj mešita?

Z kostela ve Vierzonu, který leží asi 200 kilometrů od Paříže, bude možná mešita. Bývalý křesťanský svatostánek je na prodej a zájem zatím projevily jen muslimské organizace. Dost lidí to pobouřilo a někteří zahájili sbírku, aby chrám odkoupili. Nebylo by to poprvé, protože katolíci už před časem poskytli muslimům kapli v Clermont Ferrand, z níž se mešita stala. Zdá se však, že ve Vierzonu to tak hladce nepůjde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okolí kostela působí téměř vesnickým dojmem | Foto: Jan Šmíd

Zvuk bijících kostelních zvonů si bude 50letá Rose pamatovat celý život. Slyšela je totiž na své svatbě, v kostele Saint Éloi. Ten však nebyl tak oprýskaný jako dnes. Vlastně byl docela nový, protože pochází z 50. let minulého století. Na pohled ani není příliš půvabný. V okolí stojí rodinné domky a panuje tu naprostý klid.

Barmanka Rose má však ke kostelu sentimentální vztah. „Vdávala jsem se tu v červnu 1985, také jsem v něm křtila své děti,“ vzpomíná. „Tehdy tu žila silná portugalská komunita, ale za tu dobu se kostel hodně změnil. Teď už se tu nic neděje,“ dodává.

„Jsme samozřejmě smutní, že je kostel na prodej, ale zároveň víme, že náklady na jeho údržbu jsou vysoké,“ zmiňuje Rose.

Kostel prodáme umírněným muslimům, tvrdí opat

Kostel má ve svém farním obvodu opat Alain Krauth, který se takřka přes noc stal mediální hvězdou. Dokud kostel nabízel za 170 tisíc eur, nikdo se o něj nezajímal. Teprve když lokální deník otiskl zprávu, že chrám chtějí koupit muslimové a udělat z něj mešitu, nastal poprask.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Francii prodávají kostel. Stane se z něj mešita?

„Je to pravda. Kostel jsem nabídli k prodeji z ekonomických důvodů,“ přisvědčuje Alain Krauth. Fakt, že o kostel mají zájem muslimové, ho nijak nepohoršuje. „Pokud to jsou umírnění muslimové, nemáme s nimi žádný problém. Jsou věřící jako my. Rozhodující slovo v případě prodeje bude mít biskup,“ říká k tomu. „Jestli se však jedná o extremisty, je jasné, že jim kostel neprodáme,“ zdůrazňuje.

Přehled rozšíření muslimské víry ve světě | Foto: ČTK

Otázkou zůstává, jak opat zjistí, zda-li právě ti muslimové, kteří mají o kostel zájem, patří mezi umírněné. Jenže křesťané do kostela už dávno nechodí. Kněz ho už odsvětil, a tak zůstal spíš jen symbolem.

Tak to cítí muslim Azíz, který pracuje v nedaleké automobilce, a když se z kostela stane mešita, zřejmě tam občas zajde. „Asi by mi to příliš nevadilo. Kostel je opuštěný už dlouhá léta. Vlastně to ani není kostel. Nevidím v tom problém,“ domnívá se.

Francouzští katolíci chtějí kostel zachránit

Problém v tom však vidí mnozí Francouzi, kteří na internetu organizují výzvy k záchraně katolického stánku. Iniciativa vznikla na úplně jiném místě Francie. Její iniciátoři jsou katolíci a chtějí vybrat tolik peněz, aby církev nakonec nemusela kostel prodávat. Opat Alain Krauth se ke sbírce zatím staví zdrženlivě.

„Slyšel jsem, že něco takového existuje a koluje po internetu, ale nemám příliš informací,“ říká. „Není mi známo, jestli organizátoři výzvy chtějí získat prostředky pro sebe a kostel koupit, nebo chtějí pomoci nám, abychom kostel nemuseli prodávat,“ zmiňuje ještě Alain Krauth.

Kostel Saint Éloi je od centra vzdálený asi 10 minut chůze, 10 minut klidné procházky, protože celá čtvrť působí až vesnickým dojmem. V okolí nejsou ani žádné obchody nebo služby, nic. Vlastně jeden obchůdek tu stojí – prodejna alkoholu. To je důkaz, že tu zatím žijí křesťané.


Zvětšit mapu polohy Vierzonu

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme