Ve Francii roste zájem o exorcismus. Poptávku zvedají i teroristické útoky

Francouzští exorcisté mají napilno. Zájem o jejich služby roste kvůli televizi i teroristickým hrozbám a někteří z nich kvůli tomu pracují i 15 hodin denně. Tradiční pracovníky církve ale nahrazují nezávislí „vymítači zla“.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Symbol katolicismu - kříž | Foto: jdcovell | Zdroj: Pixabay

Philippa Moscata povolali, aby vyčistil byt v bohaté pařížské čtvrti. Jeho práce zahrnuje kyvadlo, kterým má posoudit připravenost bytu na obřad, pak zapálení svíčky, recitaci z manuálu a pokropení každého pokoje svěcenou vodou.

Hodina práce tohoto exorcisty stojí 155 eur (v přepočtu přibližně 4075 korun).

Zda pomůže, neví ani samotná majitelka bytu. „Celé je to potrhlé, ale už jenom to, že tomu věříte, může udělat rozdíl,“ říká týdeníku Economist.

'Démonické zamoření', bijí slovenští radní na poplach kvůli metalovému festivalu. Povolali exorcistu

Číst článek

Ten upozorňuje, že ve Francii roste poptávka po exorcistech a ti mají napilno. Podíl na tom podle něj může vysílání amerického pořadu The Exorcist, ale také lehké vyhledání podobných služeb na internetu.

Zájem ovlivňuje i bezpečnostní situace v zemi.  Po teroristických útocích v Paříži a Bruselu Moscata podle vlastních slov zavalily požadavky.

Exorcista dnes navštěvuje podobné byty, jako je ten pařížský, tři- až čtyřikrát týdnně a zhruba jednou týdně je povolán i k „čištění“ člověka. „Nejzamořenější“ jsou podle něj Paříž, Lyon a Francouzská riviéra.

Jeho kolega Gabriel Despréaux pracuje 15 hodin denně a měsíčně si dokáže ve hrubém vydělat i 12 000 eur. Navzdory tomu, že exorcismus praktikuje už léta, peníze začal vybírat teprve nedávno. Další se specializují na exorcismus farem nebo pomáhají malým podnikatelům, jenž jsou přesvědčení, že na ně někdo uvalil kletbu.

Ve Francii působí zhruba stovka kněžích s oprávněním provozovat exorcismus od tamní církve, většina z nich ale není aktivní. Silnou poptávku veřejnosti tak plní právě nezávislí exorcisté.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme