Ve Francii se chystá rekonstrukce atentátu na Harírího

Mezinárodní tribunál vyšetřující vraždu bývalého libanonského premiéra Harírího chystá rekonstrukci tohoto zločinu, který před pěti lety politicky otřásl celým Blízkým východem. Dějištěm bude na konci září vojenská základna Captieux ve Francii. Informuje o tom libanonský tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zavražděný premiér Harírí má mešitu | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Rafíka Harírího a dvacítku dalších lidí zabila exploze několikametrákové nálože nastražené proti jeho autokoloně. Francouzští experti na výbušniny proto už od června připravují tuto nejdůležitější část rekonstrukce.

Vyšetřovatelé OSN se chystají vznést obvinění proti údajným strůjcům atentátu do konce roku. Na výsledek vyšetřování a hlavně na chystaná obvinění čeká celý Blízký východ, ale samozřejmě hlavně Libanon. Tady je dnes premiérem Harírího syn Sa'ad a vyšetřování je zdrojem permanentí politické krize.

Tribunál OSN v minulosti obvinil Sýrii, pak se ale od této teorie odklonil. Teď se spekuluje, že vyšetřovatelé ukážou prstem na libanonské hnutí Hizballáh. Protizápadní tábor v Libanonu ale za vraždou vidí Izrael a Spojené státy.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme