Ve Francii se dál stávkuje. Protesty se radikalizují

Francii dál ovládají v posledních dnech protesty a stávky. Řidiči se dnes například snaží zjistit, které čerpací stanice jsou v provozu, a kterým došly zásoby benzínu a nafty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka v Paříži proti důchodové reformě

Stávka v Paříži proti důchodové reformě | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Nicolas Sarkozy nařídil sice odblokovat sklady pohonných hmot, které obsadili odboráři, situace je ale stále nepřehledná.

Ve Francii se momentálně mísí dobré i špatné zprávy. Z většiny skladů pohonných hmot už začalo proudit palivo, když policie ukončila jejich blokádu. To ale zdaleka neznamená, že by benzínky měly hned plné zásobníky a řidiči mohli tankovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Pokorný mluvil na Rádiu Česko o aktuálním dění ve Francii.mp3

„V Paříži jsem například hledal otevřenou čerpací stanici tři hodiny a fronta na ní byla také na tři hodiny,“ přidal postřeh zpravodaj ČRo ve Francii Jan Pokorný.

Francii dnešních dní ale dokresluje třeba fakt, že se řidiči ve frontě na benzín i usmívají, protože, jak říkají, vědí, že blokáda je pro dobrou věc. U benzínových pump, které jsou otevřené, je pohonných hmot dostatek. Zatím se ještě nesáhlo k tomu, co v minulých dnech zažila Korsika, kde se dával benzín na příděl.

V Lyonu hoří auta

Dnes jsou protesty spíše radikální. Na předměstí Paříže se několikátý den střetávají mladí lidé s pořádkovými jednotkami. Atmosféra zhoustla i v Lyonu, kde hořela auta. Situace je tam velmi složitá a na místo odjel i ministr vnitra.

Odboráři také blokují některá vnitrostátní letiště. Před malou chvílí zablokovali i cestu na největší mezinárodní letiště Charlese de Gaullea. Obsadili příjezdové cesty k jednotlivým terminálům, takže dostat se tam autem je teď nemožné. Na letecké dopravě se to zatím neprojevuje tak jako včera, kdy byly rušené některé linky mezi Prahou a Paříží.

V ulicích se může situace radikalizovat. Uvidí se také, jak důrazné budou zákroky policistů proti radikálním středoškolákům.

Prezident Sarkozy je do jisté míry zdrženlivý, a to kvůli roku 2012, kdy budou prezidentské volby. Sám ví, že kdyby podněcoval nějaký brutálnější zásah, voliči by mu to spočítali. Už teď je jeho popularita minimální.

Jan Pokorný, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme