Ve Francii se konala známá aukce vín

Známá aukce vína v Hospices de Beaune, která se letos konala už po 149., nepotvrdila, že by finanční krize zasahovala i do vinařství. Naopak, ukázala, že se dobrému vínu bude dařit i nadále. V porovnání s loňským rokem se totiž cena vydraženého vína zvýšila o celých dvacet procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hospices de Beaune | Foto: Hospices Civilis de Beaune

Hospices v Beaune byl vyhlášenou perlou středověku. Už na svou dobu to byl unikátní komplex, který dal v polovině patnáctého století postavit Nicolas Rolin, kancléř burgundského vévody. V té době sužovala mnoho lidí Beaune chudoba a hlad, stoletá válka region naprosto zdecimovala, a proto Rolin postavil jakési centrum pro chudé a nemocné.

Léčebné metody byly ale tak vyhlášené, že se tady léčilo i hodně bohatých lidí, kteří platili svými vinicemi. A právě víno z těchto vinic je předmětem každoroční dražby. Letos se prodalo víno za pět a půl milionů eur, což je o dvacet procent více než v loni a s výjimkou roku 2000 se jedná o nejúspěšnější rok v historii.

Co se burgundského vína týče, je třeba vědět, jaký ročník je dobrý a jaký horší. Víno se tady většinou kupuje za účelem archivace a pije se třeba až po dvaceti letech, takže je to hlavně investice, tvrdí Lolo, majitel restaurace z Beaune.

Letos bylo vydraženo celkem 799 sudů a ten nejdražší stál osmdesát tisíc eur. Získal ho pro sebe známý zpěvák Patrick Bruel. Naše milovníky vína možná potěší, že v Hospices de Beaune dražili i zástupci společností specializující se na kvalitní vína a tak bude možné Pommard Raymond Gyrot a Meurseult Premier Cru koupit i u nás. Cena za láhev by se měla pohybovat od pětačtyřiceti do pětadevadesáti eur.

Jan Šmíd, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme