Ve Francii se rýsuje zákaz nošení burek na veřejnosti

Po intenzivní debatě o národní identitě se ve Francii schyluje k vážné konfrontaci s muslimským světem. Na obzoru totiž zákaz nošení závojů a burek, což pravděpodobně vyvolá na straně muslimů negativní reakci. Parlamentní komise by měla svou zprávu zveřejnit koncem ledna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimské dívky

Muslimské dívky | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Jean Francois Copé, šéf pravicové většiny v parlamentu jednoznačně deklaroval, že islám musí být kompatibilní s republikou a označil nošení burky za porušování důstojnosti žen. Ministr vnitra Bruce Hortefeux pak dodal, že závoj je projevem radikalismu, který nesmí francouzská veřejnost přijmout.

Rozsah zákazu se bude projednávat koncem ledna v parlamentu. Ministr pro imigraci Eric Besson se vyslovil pro úplný zákaz, ale reálnější se zdá zákaz ve veřejných prostorách, a to například v knihovně, na poště apod.

Pravicoví poslanci mají v parlamentu většinu, a tak je pravděpodobné, že současný zákaz nošení náboženských symbolů zákonodárci ještě zpřísní.

Jan Šmíd, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme