Ve Francii se schyluje ke konečnému zákazu nošení burky

Francie je blízko zákazu nošení muslimského ženského oděvu burky. Dnes má o patřičném zákonu hlasovat Senát. Dolní komora už normu schválila v červenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní návrh zakazuje nošení burky na veřejných prostranstvích, včetně ulice. Pokud takhle projde i Senátem, může narazit na Státní radu. Tato instituce, která posuzuje soulad zákonů s Ústavou už před časem dala najevo, že úplný zákaz nošení burek je pro ni těžko přijatelný.

Ve Francii žije téměř šest miliónů muslimů. Podle oficiálních statistik burku nosí asi dva tisíce žen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Pokorný mluvil na Rádiu Česko o zákonu zakazující nošení burek ve Francii.mp3

Stoupenci nošení burek se ale pokoušejí trochu nalomit statistiky. Ženy se nyní čím dál tím častěji v burkách objevují na veřejnosti. Přičítá se to radikálnějším muslimům, kteří žijí asketickým životem, s nikým se nestýkají, aby se více mohli věnovat motlitbám a vnitřnímu pozorování se. Říká se, že ženy právě z těchto kruhů, které přišly z Lyonu, se mají častěji pohybovat po ulicích, aby to opticky vypadalo, že je jich více.

Ve Francii se mnozí obávají, že by zákon mohl mít negativní dopad na bezpečnost. V Journal du Dimanche vyšel rozhovor s šéfem francouzské kontrašpionáže, který varoval před zvýšeným rizikem teroristického útoku, ale nevztahoval to do souvislosti se zákazem nošení burky.

Mluvil o tom, že tak velké riziko Francii ještě nehrozilo. Šéf kontrašpionáže vidí rizika ze tří směrů: od Francouzů, kteří konvertovali k islámu, od členů severoafrické větve teroristické organizace Al-Kaidá a pak také od těch, kteří jsou cvičeni v Afghánistánu, Jemenu a Somálskua mohli by se individuálně do Francie vrátit.

Opozice má vůči normě jen dílčí výhrady. Pokud ji Senát schválí v původním znění, bude se nošení burky trestat pokutou 150 eur a hodinami výchovy k občanství. Kdo by nutil ženu, aby si halila obličej, může jít až na rok do vězení a zaplatit pokutu třicet tisíc eur.


Jan Pokorný, Václav Rojík, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme