Ve Francii si připomínají vypálení Oradouru nacisty před 69 lety

Dnes vzpomínáme 71. výročí vypálení Lidic, stejné datum je ale spojené i se smutným osudem jiné vesnice - tentokrát ve střední Francii. 10. června 1944 vypálili nacisté vesnici Oradour-sur-Glane nedaleko města Limoges. Údajně šlo o odplatu za zajetí německého důstojníka. O život přišlo 642 lidí. Německo zahájilo před rokem nové vyšetřování, protože podle úřadů je stále ještě naživu šest vojáků, kteří se na masakru podíleli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němečtí pěšáci v prvních dnech h útoku

Němečtí pěšáci v prvních dnech h útoku | Foto: U.S. National Archives

Vesnici obklíčilo komando patřící k nacistické divizi SS Das Reich. Ti, kteří se pokusili o útěk, byli zastřeleni, ostatní pod záminkou kontroly totožnosti vojáci shromáždili na návsi. Muži byli odděleni od žen a dětí - ty byly zavřeny do kostela, který Němci zapálili. Uniknout se podařilo pouhým šesti lidem.

Do vesnice si jezdí masakr připomínat lidé z celého světa: „Jsem fascinován druhou světovou válkou, všemi jejími aspekty, proto jsem se chtěl podívat sem,“ říká mladík z Manchesteru a jeho kamarád dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve vesničce Oradour-sur-Glane natáčel zpravodaj ČRo Jan Šmíd

„Občas si uvědomíte, co se opravdu stalo, až když se dostanete na to místo. A také vás vlastně napadne, že tomu není tak dávno.“

Překvapením pro mě bylo, že tito mladíci znali jméno Lidice: „Narazili jsme na ně, když jsme se na internetu dívali, jestli podobný osud neměly během druhé světové války i jiné vesnice,“ vysvětluje Angličan.

Ve vesničce jsem narazil i na Francouze: „Nikdy jsem o tomto masakru neslyšela, myslím, že muzeum je velmi zajímavé a pomáhá nám, mladým lidem, lépe porozumět této tragédii,“ uvádí dívka z Paříže.

Místo působí velmi teskně i proto, že vesnice Oradour byla jako připomínka kruté nelidskosti ponechána v naprosto stejném stavu, v jakém ji nacisté zanechali.


Zvětšit mapu

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme