Ve Francii soudí zloděje 'Spider-Mana'. Ukradl obrazy za 100 milionů eur

V Paříži začal soud se zlodějem přezdívaným Spider-Man. Rozsudek by mohl padnout už tento týden. Padesátiletý srbský občan Vjeran Tomić se zodpovídá z krádeže, při které před sedmi lety z pařížského Muzea moderního umění údajně ukradl pět obrazů v celkové hodnotě 100 milionů eur (více než 2 a půl miliardy korun). Před soudem jsou i dva Spider-Manovi komplici, kteří podle obžaloby ukradená díla prodali dvěma různým kupcům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zloděj se zaměřoval na vzácné obrazy z galerií i soukromých sbírek (ilustrační foto).

Zloděj se zaměřoval na vzácné obrazy z galerií i soukromých sbírek (ilustrační foto). | Foto: Philippe Roos | Zdroj: Flickr | CC BY-SA 2.0

Tomićovi hrozí 20 let za mřížemi. Případ vzbudil velkou pozornost už před sedmi lety z mnoha důvodů. Jedním z nich je to, že při krádeži selhalo hned několik bezpečnostních zařízení.

Nefungoval alarm na oknech, nešly videokamery ani čidla pohybu. Hlídači také nezamkli dveře mezi jednotlivými částmi muzea, což usnadnilo zloději krádež více obrazů. Šlo přitom o obrazy zvučných jmen jako Modigliani, Braque nebo Matisse.

Seznam nejkurióznějších krádeží světa vede Einsteinův mozek, tank i rozebraný most v Česku

Číst článek

Tomić sám o sobě tvrdí, že je lupič-gentleman. Ukazuje se ale, že byl v kontaktu s lidmi, kteří obrazy prodávali. V jednom případě do Saúdské Arábie, z čeho Tomić velice dobře profitoval.

Tomić je amatérský horolezec, který říká, že má rád umění a loupil kvůli své lásce k němu. Kromě muzea kradl i u soukromých majitelů, kde dokázal vylézt do sedmého patra. Nikdy ale neloupil s pistolí v ruce.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme