Ve Francii stávkují pracovníci železnice, doprava kolabuje

Francii dnes znovu ochromila stávka, postihla hlavně železnici. V Paříži a dalších padesáti městech příměstské vlaky buď nevyjely vůbec, nebo jen ve velmi omezeném počtu. Řada lidí tak vyrazila do zaměstnání autem, což způsobilo dopravní kolaps. Odboráři protestují proti návrhu změn v zákoníku práce. Odpoledne se čekají další demonstrace a protesty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odborové a studentské svazy ve Francii vyzvaly k protestům proti návrhu nového zákoníku práce | Zdroj: ČTK

Ve Francii nevyjela minimálně polovina vlaků a rychlovlaků. Potíže jsou hlavně s příměstskými vlaky. Někde vyjel jen každý čtvrtý, jinde žádný.

Situace se zkomplikovala zejména v Paříži, kde byla v ranní špičce výrazně narušena doprava mezi metropolí a předměstími. Podobným problémům čelila i další velká města. Provoz pařížského metra by ale neměl být výrazně narušen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stávku ve Francii sleduje zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Mnoho zaměstnanců si na dnešní den raději vzalo dovolenou. Stávka byla totiž plánována s výrazným časovým předstihem, takže se na ni lidé mohli připravit.

Ke stávce a demonstracím vyzvaly odborové a studentské svazy na protest proti návrhu nového zákoníku práce. Debata se vleče už několik měsíců.

Změny v zákoníku práce plánuje vláda schválit 24. března. Podle odborů jsou ale úpravy příliš liberální a zvýhodňují zaměstnavatele na úkor zaměstnanců. Propustit zaměstnance by totiž mělo být snazší.

Odpoledne se k protestu chystají také studenti. Tvrdí, že nový zákon jim po skončení školy zkomplikuje pracovní perspektivu.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme