Ve Francii testují systém, který nepustí opilé řidiče na silnici

Pokud ve Francii usedne řidič autobusu v podnapilém stavu za volant svého vozidla, tak ho nenastartuje. Alespoň v departmentu Yvelines nedaleko Paříže, kde začali prověřovat systém, který by měl během příštího roku začít fungovat v celé Francii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řidič autobusu | Foto: Jan Rosenauer

Systém funguje tak, že řidič po usednutí za volant dýchne do krabičky z umělé hmoty a pokud přístroj ukáže obsah alkoholu vyšší než O, 2 promile, autobus nenastartuje. Řidič má možnost pokus opakovat za pět minut a pokud ani tehdy nebude úspěšný, může to dále zkoušet až po půl hodině.

Společnost Veolia Transports přistoupila k tomuto testu u šestatřiceti autobusů, které denně dopravují po regionu stovky tisíc pasažérů. Ve Francii se mluví už delší čas o tom, že by podobným systémem mohly být vybaveny všechny nové vozy, prioritu ale nyní mají autobusy veřejné dopravy.

Projekt poběží až do 31. prosince a po vyhodnocení bude rozhodnuto o tom, zda-li v příštím roce vybavit tímto přístrojem autobusy veřejné dopravy po celé zemi.

Ve Francii je povolená hranice alkoholu v krvi O,5 promile, řidiči autobusů veřejné dopravy pak mohou v krvi mít pouze O, 2 promile.

Igor Maňour, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme