Ve Francii vyšlo speciální dvojčíslo Charlie Hebdo, rok po teroristickém útoku na redakci

Ve Francii vyšlo mimořádné dvojčíslo časopisu Charlie Hebdo. K dostání má výt téměř milion výtisků. Zítra uplyne přesně rok po teroristickém útoku na redakci satirického týdeníku. Bratři Said a Chérif Kouachiovi při nich zastřelili 10 novinářů a 2 policisty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální dvojčíslo satirického týdeníku Charlie Hebdo

Speciální dvojčíslo satirického týdeníku Charlie Hebdo | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

Na titulní straně mimořádného dvojčísla je karikatura Hospodina s kalašnikovem a nápisem „vrah stále uniká“.

„Je to takové vzpomínkové číslo, protože v něm jsou karikatury a kresby všech těch, kteří do tohoto časopisu přispívali. Na druhé stránce je replika poslední večer, kde jsou všichni u jednoho stolu. Na dalších stránkách je pak načrtnuta redakce - kde všichni seděli a pracovali,“ popisuje zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd.

Nové číslo kupoval na nádraží. Podle prodavačky ve stánku byl čtvrtý, kdo si pro satirický časopis přišel. „Paní, která ve stánku prodává, ale říkala, že už včera se hodně lidí na Charlie Hebdo ptalo,“ dodává Šmíd.

PŘÍBĚHY 2015: S časopisem Charlie Hebdo se po útoku na redakci ztotožnily miliony lidí

Číst článek

Francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo začal vycházet od roku 1970. Kritizuje vládu nebo různé nešvary ve společnosti, často prostřednictvím komiksových seriálů nebo jednotlivých kreslených vtipů.

V roce 2006 přetiskl 12 karikatur proroka Mohameda, které předtím uveřejnil dánský deník Jyllands Posten. Charlie Hebdo tak chtěl demonstrovat solidaritu s dánskými kolegy, na které se snesla kritika ze strany muslimských komunit.

Týdeník také poskytoval prostor spisovatelům, kteří chtěli upozornit na nebezpečí islamismu, a nepřestával publikovat další vtipy namířené proti islámu a Mohamedovi. Redakce se hájila tím, že zveřejňuje provokativní kresby o komkoliv, tak proč ne i o prorokovi.

Nové číslo Charlie Hebdo na stáncích ve Francii | Foto: Jan Šmíd

Jednou v roce 2011 vyšel časopis se změněným názvem – jako Šaría Hebdo. Na titulní straně byl tehdy obrázek proroka Mohameda, který prohlašoval: „Sto ran bičem tomu, kdo z tohoto časopisu neumře smíchy.“

V reakci na toto vydání někdo vhodil do redakce zápalnou bombu. Novináři také pravidelně dostávali písemné a telefonické výhrůžky. Kvůli tomu byla redakce pod dohledem policie.

Ve středu 7. ledna 2015 pak na redakci satirického týdeníku zaútočili bratři Said a Chérif Kouachiovi. Zastřelili 10 novinářů a 2 střežící policisty. Oba útočníky později zastřelili policisté při zásahu v obci Dammartin-en-Goële, asi 40 kilometrů od Paříže, kde se zabarikádovali v tiskárně.

Symbolem solidarity s oběťmi útoku se stal slogan Je suis Charlie v různých jazykových mutacích, v češtině Já jsem Charlie. Přesně týden po útoku vyšlo nové číslo Charlie Hebdo. Na titulní straně byla karikatura proroka Mohameda.

Tisíce lidí na Náměstí Republiky v Paříži uctili památku útoku na list Charlie Ebdo | Foto: Reuters

Teroristický útok na redakci časopisu Charlie Hebdo vyvolal vlnu solidarity nejen mezi Francouzi, ale i ve světě | Foto: Reuters

Charlie Hebdo | Foto: Český rozhlas

Jan Šmíd, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme